20 Mart 2017 Pazartesi 13:02
Göz bozuklukları saniyeler içerisinde düzeltiliyor

Gözde Hastanesi Göz Doktoru Op. Dr. Şakir Cengiz Algan, Eximer Laser ile göz bozukluklarının saniyeler içerisinde düzeltildiğini söyledi.

Göz doktoru Op. Dr. Şakir Cengiz Algan, göz bozukluklarını saniyeler içerisinde düzelten Eximer Laser tedavisi hakkında bilgi verdi. Algan, “Eximer, excited ve dimer kelimelerinin birleşiminden üretilmiş bir sözcük olup Eximer Laser; Argon ve flourid gazlarının uyarılması ile elde edilen 193 nm ultraviole ışık göz yani, kornea tabakası üzerine düşürülmesi ile yüksek enerjili fotonlar dokuya temas ettiği anda bu enerji korneada protein moleküllerini bir arada tutan bağları parçalarlar ve İşlem sonucu doku yüzeyinden ayrılan süratle uçuşan ve gözle görülmeyen parçacıklar göz yüzeyinden uzaklaşır. Bu suretle insanlarda mevcut olan göz bozukluklarının saniyeler içinde düzeltilmesi sağlanmaktadır” ifadelerini kullandı. Algan, göz tedavisi için uygulanan laser tedavisinin diğer laser tedavilerinden farklı olduğunu kaydederek, “Gözün temel görevi dış dünyanın net görüntüsünü retina üzerinde (göz küresinin arka kısmında bulunan görme hücrelerinin bulunduğu tabaka) oluşturmak ve bu görüntüyü değerlendirmek üzere beyne iletmektir. Görüntünün oluşması için dış ortamdan gelen ışınlar gözün ana kırıcı ortamları olan kornea ve lensten geçmek durumundadırlar ve bu ortamlar sayesinde uygun bir kırılmaya uğratılmaktadırlar. Gözün yaklaşık olarak 62 diyoptiri (derece) olan toplam kırıcılığının yüzde 70 kornea tarafından oluşturulur. Yani gözün en ön tabakasında bulunan camsı tabakadır. İşte gözdeki laser işlemleri ile alakalı olan kırma kusurlarının düzeltilme işlemleri hepsi bu göz bozuklukları üzerinde büyük bir etkisi olan kornea tabakasında yapılmaktadır. İşte bu noktada şu an uygulamakta olduğumuz laser tedavisi şu ana kadar uygulanmakta olan diğer laser tedavilerinden çok ciddi bir ayrışma göstermektedir” dedi.

No touch laser cihazının geliştirilerek, göz tedavisinde son halini aldığını aktaran Algan, “Tüm dünyada yaklaşık 40 yıldır uygulanmakta olan laser tedavileri ülkemizde de 20-25 yıldır da çok farklı tekniklerle uygulanmaktadır. Tüm dünyada şuana kadar yaygın olarak kullanılan eximer laser tekniğinde kornea tabakası üzerine vakumla yerleştirilen bir kesim cihazıyla kornea tabakası kalınlığının yaklaşık 15’te 1‘i oranında bir tabaka kaldırılarak, kaldırılan yere laser atışları yapılır tekrarında flep kapatılarak işlem sonlandırıldı. Tabi ki bu işlemin de birçok istenmeyen etkileri olurdu veya zamanla ortaya çıkardı. İkincisi bunun birde hastanın psikolojik yönden böyle bir işlemi kabullenmesi ve buna kendini hazır hissetmesi durumu vardı ki, bana göre kararsızlarında büyük bölümünü oluşturmaktadır. Bunun neticesinde dünyada göze dokunulmadan yani cerrahi bir kesi olmadan herhangi bir fiziki temas olmadan kornea tabakasının, bu kırma kusurunun düzeltilmesi için teknik arayışına girilmiş ve bizimde Gözde Hastanesinde bulunmakta olan No touch laser cihazı geliştirilerek son halini almıştır. Şuan kliniğimizde kullanılan laser cihazı yaklaşık 3-4 aydır kullanılmakta olup, laser tedavilerinde gelinen son noktadaki laser cihazıdır. Nedir bu cihazın farklılığı, şuan ülkemizde kullanılan alışagelmiş cihazlardan farklı olarak göze herhangi bir fiziki temas sağlamamasıdır. Yani ne cerrahi bir enstrüman ile nede eximer laser cihazının bir paçası ile temas kesinlikle yoktur. Çünkü herkes özellikle bu işlemi olacakların en büyük korkuları, acaba gözümüze dokunacaklar mı ne ile nasıl diye kafalarında bin bir türlü soru işaretleri ile gözlerini sakınmaya çalışmalarıdır. Bu noktada bilinmeyende ve sakınma korkularıyla hastalar bir şekilde bu işlemden uzak durmakta veya sürekli olarak tedavilerini geciktirmektedirler. No touch laser işlemi aslında 10 yıldır Avrupa’da uygulanmaktadır. Fakat günümüzde son şeklini alarak tüm dünya da büyük bir hızda kabul görmeye başlamıştır. Türkiye’de de birçok özel hastane ve şuanda Sağlık Bakanlığına bağlı birkaç eğitim ve araştırma hastanesinde de yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. No touch laser cihazının böyle bir operasyonu geçirmeye karar vermiş ama daha önce de bahsettiğim gibi cihazın altına uzandıktan sonra gözüne bir şeylerin değecek olduğu düşüncesiyle gözünü sakınıp, kararsız kalıp bu şekilde tedavilerini geciktiren insanlarında rahatlıkla tüm bu korkularından arınarak bu yöntemle korkmadan ve cesaretle bu işlemi yaptırmalarıdır” diye konuştu.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.