Reklam
Reklam

Down sendromlu çocuklar dışlanmamalı

Alaşehir Belediye Başkanı Dr. Gökhan Karaçoban Down Sendromlu çocukların toplumdan dışlanmaması gerektiğini belirterek eşit eğitim almalarının tek dilekleri olduğunu söyledi.Alaşehir Belediye Başkanı Dr. Gökhan Karaçoban 21 Mart Dünya...

Down sendromlu çocuklar dışlanmamalı
21 Mart 2017 - 14:37

Alaşehir Belediye Başkanı Dr. Gökhan Karaçoban Down Sendromlu çocukların toplumdan dışlanmaması gerektiğini belirterek eşit eğitim almalarının tek dilekleri olduğunu söyledi.

Alaşehir Belediye Başkanı Dr. Gökhan Karaçoban 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Başkan Karaçoban, mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Down sendromlu bireylerde 21’inci kromozom çiftinde fazladan bir kromozom olması sebebiyle normal gelişim gösteren bireylerden bir fazla yani 47 kromozom bulunmaktadır. Down sendromunun bir hastalık olmadığını, farklılık olduğunu ve farklı olmanın normal olduğunu herkese duyurmak ve bu duyarlılığı arttırmak çok önemlidir. Bu anlamda herkesin üzerine düşen çabayı göstermesi gerekmektedir. Down Sendromlu çocuklarımızın toplumdan dışlanmadığı, diğer çocuklar gibi onların da eşit haklarla yaşadığı, eşit koşullarda eğitim almaları tek dileğimizdir. 21 Mart Down Sendromu Farkındalık Günü, bu alandaki çabaların yoğunlaştığı, neler yapılabileceğinin konuşulduğu ve bunların hayata geçirildiği bir gündür. Unutmayalım ki onlar acıma duygusu oldukça gelişmiş, çıkarcılık, bencillik gibi davranışları olmayan karşılıksız seven, yalan söylemeyen ve sadece sevilmeyi hak eden bireylerdir. Onlarla hayat daha anlamlı, daha renkli ve daha eğlencelidir. Çünkü Down Sendromlu bireylerin sevgileri sonsuz, saf ve gerçektir. Sizi karşılıksız severler ve size gerçekten sevmenin ne kadar anlamlı ve güzel bir şey olduğunu hatırlatırlar. Bu duygu ve düşüncelerle, 21 Mart’ın eşit olduğumuzun ve aramızdaki bir sayı farkın fark olmadığının anlaşıldığı bir gün olması temennisiyle, sevgi ve saygılarımı sunuyorum."

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum