kent otel
07 Mart 2017 Salı 16:51
Kursiyerler katılım belgelerini aldı

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Girişimci İş Kadınları Derneği (GİŞKAD) ve Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) arasında 2016 yılında yapılan protokol ile başlayan Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ni tamamlayan ve çoğunluğu kadınlardan oluşan girişimci adaylarına sertifikaları verildi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda düzenlenen sertifika törenine, Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Kerim Tufan, Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Gökbel, GİŞKAD Yönetim Kurulu Başkanı Ayferi Tuğcu, GİŞKAD Kurucu Onursal Başkanı Cavidan Demirağ, GİŞKAD Geçmiş Dönem Başkanı Sevil Yetkin, Mersin Ekonomi Platformu Başkanı Armağan Öner, Çukurova Sanayici ve İş Dünyası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Doğan, GİŞKAD yönetimi ve üyeleri ile KOSGEB kursiyerleri katıldı. Törende konuşan Başkan Vekili Kerim Tufan, Mersin Büyükşehir Belediyesi, KOSGEB ve GİŞKAD işbirliği ile hazırlanan bir programın finalinde olduklarını belirterek, kursiyerlerin çoğunluğunun kadın olması dolayısıyla 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı. Tufan, "Kadınlar Günü, Türkiye’de biraz yanlış değerlendiriliyor. Çünkü bir kutlama değil, anma olmalı. Kadın haklarını ve emeklerini koruma adına yüze yakın sayıdaki kadın Amerika’da katledildi, öldürüldü ve öldü. Onun anısına olan bu günü kutlama gibi düşünüyoruz ama anma olarak telaffuz etmek daha doğru olacaktır. Çok hayırlı bir projeye hep beraber imza attık. Bunun adı girişimcilik. Amaç girişimcilik kültürünü yaymak, aşılamak, geliştirmek ve bu konuda eğitim almak. Girişimcilik en az para kadar önemlidir. İçimizde müteşebbislerimiz var, yatırımcılarımız var ve yarın sizler de inşallah yatırımcı ve müteşebbis olacaksınız. Türkiye’de de dünyada da girişimcilik en az sermaye kadar, para kadar önemli. Bizler biraz gelenekçi bir milletiz ve garanticiyiz, sağlamcıyız. O yüzden müteşebbis ruhu bizde çok fazla gelişmemiştir ama bu alınan eğitimler sayesinde zannediyorum ki girişimcilik konusundaki adımı daha rahat atacak hale geldiniz” dedi.

Kurs sayesinde kursiyerlerin, girişimciliğin aslında ne demek olduğunu öğrendiklerine değinen Tufan, “Yani para nerede olsa bulunur ama o girişimcilik ruhunu bulmak mümkün değildir. O yüzden siz bunları kazandınız ve bu konuda belediyemiz, GİŞKAD bu konuda çok emek verdi. Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanımız Tuğba Hanım’ın da çok büyük katkıları oldu. KOSGEB inşallah önümüzdeki günlerde sizin bu emeğinizin karşılığı olarak elini uzatacak, bu sertifikayı aldıktan sonra KOSGEB projenizi değerlendirdiği zaman en azından sermaye manasında katkı sağlayacak. Bu yüzden KOSGEB yöneticilerine de çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Ülkedeki istihdam ve işsizlik sorununa da değinen ve bu konuda Mersin’deki ortalamanın Türkiye ortalamasından yüksek olduğuna vurgu yapan Tufan, “Şimdi Suriye’den göçlerin de başlaması sonucu bu imkanlar daha da zorlaştı. Bizim çalışacağımız yerlerde yeni ortaklar ortaya çıktı ve onlarla çalışıyorlar. O yüzden biraz da kendi imkanlarımız ve kendi işimizi kurmanın imkanlarına bakmak daha da zorunlu hale geldi. Sizler o yüzden şanslısınız ve elinizde sizin geleceğinizi belirleyecek, çok iyi noktalara gelmenizi sağlayacak sertifikalarınız var. Bu çalışmaya bin 200 kişi müracaat etti ve 350 civarında arkadaşımız bu sertifikayı almaya hak kazandılar. Bizim takip ettiğimiz 37 arkadaşımız kendi işlerini kurdular. Bu konuda inşallah onlar birer öncüler ve arkasından yeni gelenlere de yol gösterecekler. Belediyemizin öncülüğünde, GİŞKAD ile KOSGEB’in bu hayırlı çalışmaları için çok teşekkür ediyorum. Hayırlı, uğurlu olsun. Sizleri de medeni cesaretinizden, azminizden dolayı tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

GİŞKAD Yönetim Kurulu Başkanı Ayferi Tuğcu ise istihdamın çok ciddi bir sorun olduğuna değinerek, “Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin ekipleri bize inandılar ve bu projeyi birlikte yönetmemiz konusunda bizlere destek oldular. Yaptığımız çalışmaların geri bildirimleri bu şekilde olduğu sürece biz çalışmalarımızın sayısını daha da artıracağız. İstihdam çok ciddi bir sorun ve istihdamı sağlamanın birden fazla yöntemi var. Sadece kamu kurumlarında çalışarak veya özel sektöre girerek değil, siz girişimciler birer idareci, birer yönetici ve bir iş sahibi olarak beraberinizde başka kimliklere de iş açarak yol alacaksınız. O yüzden yaptığınız çalışma ve gayretiniz ayrı bir kutsallık kazanıyor. Sizleri bir kere daha takdir ediyorum ve bu sertifika ile ilişkimiz bitmedi tam tersine biz bu sertifikalar ile birbirimize daha çok bağlandık. Bu saat itibariyle ihtiyaçlarınız, takıldığınız sorunlar, öğrenmek istediğiniz şeyler için Girişimci İş Kadınları Derneği’ne ve aynı zamanda Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne daima ulaşabilirsiniz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından kursa katılan kursiyerlere katılım belgeleri verildi.
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol