kent otel
Hasan Özen
Hasan Özen
12 Ocak 2019 Cumartesi 17:34
SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİMİZ NİĞDE’DE DÜZENLENEN TÖREN VE YÜRÜYÜŞLE ANILDI

Şehit Ömer Halisdemir Meydanında saat 10:00’da düzenlenen törene Valimiz Sayın Yılmaz Şimşek, AK Parti Niğde Milletvekili Selim Gültekin, Niğde Belediye Başkanı Rifat Özkan, Cumhuriyet Başsavcısı Oğuzhan Dönmez, İl Jandarma Komutanı J. Albay Garip Gümüş, STK ve siyasi parti temsilcileri, öğrenciler ve yüzlerce vatandaş katıldı.
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törende konuşan Valimiz Sayın Yılmaz Şimşek, "Sarıkamış Harekâtında şehadete yürüyen 90 bin askerimizi saygı, şükran ve rahmetle anıyorum” dedi.
Konuşmasının devamında Valimiz Sayın Yılmaz Şimşek, “Bundan tam 104 yıl önce Sarıkamış’ta vatan savunması uğruna donarak canlarını feda eden kahraman askerlerimizi, şehitlerimizi rahmet ve şükranla anmak için buradayız. Bir kez daha onların önünde saygıyla eğiliyoruz.
Şüphesiz ki; Milletimizin tarihi birçok kahramanlık destanlarıyla, zaferlerle doludur. Malazgirt, Çanakkale, İstiklal Savaşı bunlardan sadece bir kaçıdır.  Ama Sarıkamış ayrı bir destandır, Sarıkamış bu milletin beyaz destanıdır. Bu destanda yaklaşık 90 bin vatan evladı Allahuekber Dağlarında eksi 40 derecede vatan için çarpışarak şehit olmuştur.
İşte bu vatan aziz şehitlerimizin yazdıkları bu kahramanlık destanları ve milletimizin yaşadığı büyük acılar ile vatan olmuş ve onların sayesinde bayrak inmemiş ve ezan dinmemiştir. O nedenle bu hatıraları sıcak tutmamız, çocuklarımıza, gençlerimize Sarıkamış'ı iyi anlatmamız, Sarıkamış'ı gelecek nesillere aktarmamız gerekiyor.
Bu duygu ve düşüncelerle ben tekrar Sarıkamış’ta şehadete eren askerlerimizi ve tüm şehitlerimizi saygı, şükran ve rahmetle tüm gazilerimizi de minnetle anıyorum. Ruhları şad olsun” ifadelerine yer verdi.
Konuşmaların ardından Valimiz Sayın Yılmaz Şimşek, protokol üyeleri ve birlikteliğindeki yüzlerce vatandaş ellerinde bayraklarla Niğde Derbent Şehitliğine kadar yürüdüler.
Derbent Şehitliğinde devam eden törende İl Müftülüğü görevlilerince şehitlerimizin ruhlarına dua ve Kur’an-ı Kerim Tilaveti okunurken yine Niğde Belediyesi tarafından katılımcılara çorba ikramında bulunuldu.
Tören, duaların okunmasının ardından son buldu.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol