Reklam
Reklam

Akdeniz Meyve Sineği ile biyoteknik mücadele dönemi

Osmaniye Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlü İbrahim Sağlam, turunçgillerde Akdeniz Meyve Sineği ile mücadelenin biyoteknik yöntemlerle yapılmasının amaçlandığını, bu sayede üreticilerin ilaç kalıntısı olmayan, en az kayıpla üretim...

Akdeniz Meyve Sineği ile biyoteknik mücadele dönemi
03 Mart 2017 - 17:21

Osmaniye Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlü İbrahim Sağlam, turunçgillerde Akdeniz Meyve Sineği ile mücadelenin biyoteknik yöntemlerle yapılmasının amaçlandığını, bu sayede üreticilerin ilaç kalıntısı olmayan, en az kayıpla üretim yapabileceğini söyledi

Akdeniz Meyve Sineği izleme 2016 yılı proje değerlendirme bölge toplantısı Osmaniye Ziraat Odasında yapıldı.

Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü, Bitki Sağlığı ve Karantina Hizmetleri Daire Başkanlığı koordinatörlüğünde Biyolojik Mücadele Araştırma Enstitüsü’nün liderliğinde gerçekleştirilen değerlendirme toplantısına Projede görev alan Osmaniye, Adana, Mersin, Hatay, Gaziantep, Kilis ve Kahramanmaraş il sorumluları ile Osmaniye Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlü İbrahim Sağlam, Osmaniye Ziraat Odası Başkanı Bahadır Sezgin, Başkan Yardımcısı Hüsamettin Keskiner ve Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürleri katıldı.

Programda konuşan Osmaniye Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlü İbrahim Sağlam, Osmaniye’nin önemli ürünlerinden olan turunçgillerde Akdeniz meyve sineği ile mücadelenin biyoteknik yöntemlerle yapılmasını amaçlandığını belirtti. Sağlam, “Böylece ürün kaybı en aza indirilecektir. Üreticiler ilaç kalıntısı olmayan ürünler üretilebilecektir” dedi.

Türkiye’nin turunçgil üretimi ve ihracatı bakımından önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayan Ziraat Odası Başkanı Bahadır Sezgin, “Turunçgil üretiminde zaman zaman karşılaşılan sorunlar giderilmekle beraber özellikle Akdeniz meyve sineği ile gerekli mücadele yapılmadığında meyve bahçelerinde yüzde 50’ye kadar zarar meydana gelir. Gerekli tedbirler alınmadığında ülke ekonomisine büyük kayıplar verebilecek konuma sahip. Bu proje Akdeniz Meyve sineği(AMS)’nin ülke genelindeki bulaşık durumu ve yıl içerisindeki yoğunluk düzeyinin belirlenmesi, AMS’nin önemi ve izlenebilirliği hakkında teknik elemanların bilgilerinin artırılması, ülke genelinde AMS izlenebilirliğinin sağlanması ve ülkemize girmesi muhtemel bazı meyve sineklerinin erken teşhisi amacıyla ele alınmıştır” dedi.

Toplantıda, projenin ülkede AMS konukçusu meyve türlerinin yoğun olarak üretildiği ve iklim koşulları yönünden AMS gelişimine uygun olarak başta Osmaniye, Adana, Mersin, Antalya, Hatay, İzmir, Aydın illeri ile AMS bireylerinin kışlamadığı ancak yaz aylarında diğer bölgelerden gelen meyve türleri ile popülasyon gösterebileceği düşünülen Elazığ, Artvin, Erzincan gibi illerini de içeren toplam 44 il ve bunlara bağlı ilçelerde yürütüleceği ve toplam 42 ilde 2016-2019 yıllarında yürütülecek olan bu proje ile AMS popülasyon düzeyini gösterecek olması açısından çok önemli olduğu vurgulandı.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum