Reklam
Reklam

PANDEMİ'DE KARAMAN ALARM VERİYOR !

Karaman’da güncel coronavirüs vakalarında yaşanan artış ve beraberinde gelişen vefat haberleri il genelinde tedbirleri de artırdı.

PANDEMİ'DE KARAMAN ALARM VERİYOR !
09 Eylül 2020 - 14:56

İlde Valilik başta olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşlar ile özel işletmeler dahil alınan tedbirlere rağmen vaka sayısında son haftalarda yaşanan artış karşısında Sağlık Bakanlığı da uyarısını yaptı.
 
Bakan Koca’nın geçtiğimiz günlerde; "Son hafta günlük hasta sayısı en çok artan illerimiz; Van, Karaman, Erzincan, Çankırı ve Kayseri. Tedbirlere birlikte uyarak başarılı olabiliriz. Birlikte tedbirli olalım”açıklaması sonrasında Karaman İl Hıfzısıhha Kurulu da il genelinde artırıcı tedbirler uygulamaya başladı.
 
Dünyada etkisini kaybetmeyen pandemi salgınına karşı Karaman’da da son aylarda yaşanan vaka artışları karşısında hastanelerde Covid’e karşı servisler artırıldı. Yoğun bakım ünitelerinde de doluluk oranı artış gösterirken, evde izole olanların sayısında da artış yaşandı.
 
HES KODU ZORUNLULUĞU
 
Bu durum karşısında Karaman İl Hıfzısıhha Kurulu da son açıklaması ile vatandaşların HES Kodu almalarının zorunlu hale geldiğini hatırlattı. Alınan kararlarda;
 
İlimizde ikamet eden tüm vatandaşlarımızın 20.09.2020 tarihine kadar kamu kurum ve kuruluşları, tüm özel işletmelere girişlerinde koronavirüs (covid-19) açısından riskli olup olmadıklarının(evde izole, karantina vb.) tespit edilebilmesi amacıyla HES kodları sorgulanacağından HES kodu almaları zorunlu hale getirilmiştir.
 
21 Eylül 2020 Pazartesi gününden itibaren vatandaşlarımızın yukarıda belirtilen yerlere girişleri, HES kodu sorgulaması yapılmadan alınmayacaktır. HES kodu sorgulaması sonucunda riskli oldukları tespit edilen kişilerin girişlerinin engellenerek kolluk kuvvetlerine bilgi verilmesi gerekmektedir.
Yukarıda belirtilen söz konusu tedbirlere ve kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. ve Kabahatler Kanununun 32. maddesi gereğince idari para cezası uygulanmasına, konusu suç teşkil eden davranışlarda ise Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacaktır.”denildi.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum