kent otel
12 Mart 2017 Pazar 15:53
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Bilgiç’den Almanya ve Hollanda’ya tepki

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Süreyya Sadi Bilgiç, Hollanda’ya ve Almanya’ya tepki göstererek, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’ya yapılanlara karşı Hollanda’nın bunun karşılığını mutlaka göreceğini söyledi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Süreyya Sadi Bilgiç, Isparta Öğretmenevin’de basın toplantısı düzenledi. Bilgiç’in gündeminde Hollanda’da yaşananlar ve referandum vardı. Hollanda’da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya ve Türk gazetecilere yönelik engellemeleri kabul etmediklerini belirten Bilgiç, “Avusturya ve Almanya’dan başlayan referandum sürecinde oradaki vatandaşlarımızla buluşup, onlara yeni hükümet sistemini anlatmak isteyen bakanlarımıza karşı maalesef öncelikle Almanya’dan başlayan, sonra Hollanda ve bugün de İsveç’e kadar sıçrayan son derece her türlü diplomatik nezaketten uzak, saldırgan bir tutum gördük. Almanya’da salonları, konuşmaları iptal ettiler. Bugün ise Hollanda’da iş daha üst noktalara taşındı. Bakanımız Fatma Hanım, konsolosluğa 30 metre kala arabasından inmesine müsaade etmediler. Karşılarına diplomatik misyondan tek bir kişinin çıkmadığını, sürekli orada polislerle karşı karşıya kalındığını gördük. İş bununla da kalmadı, ülkeyi terk etmesini istediler. İstenmeyen kişi ilan ettiler. Hiçbir ülkenin diplomatik kurallar çerçevesinde Türkiye Cumhuriyeti’nin bir bakanını istenmeyen kişi ilan etme imkanları yoktur. Ülkeyi terk etmesini ve Almanya’ya gitmesini söylediler. Oradaki vatandaşlarımıza atlarla, köpeklerle saldırdılar. Bunların hiçbir tanesi kabul edilebilir değil” dedi.

"En sert şekilde cevabı alacaklar"

Hollanda ve diğer Avrupa ülkelerinin bu faşist davranışlarının karşılığını misliyle göreceklerini belirten Bilgiç, “Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Hollanda ve diğer Avrupa’daki faşist yönetimler bilsin ki bu karşılıksız kalmayacak. Kendileri demokrasinin beşiği olduğunu iddia ediyorlar. Kendileri demokrasi havarisi kesiliyorlar, ondan sonra da dünyanın gözü önünde tüm terör örgütlerine kucak açıyorlar. PKK’nın hayır propagandası yapmasına izin veriyorlar, her türlü lojistik desteği ve onlara para yardımını sağlıyorlar. Ama PKK ile terör örgütleriyle kucaklaşan, birlikte olan bu yabancı devletler, maalesef Türk hükümetinin bakanlarına ve oradaki vatandaşlarımıza faşist bir anlayış içerisinde saldırıyorlar. En sert şekilde cevaplarını alacaklar” diye konuştu.

"Milletin önüne çıkacak yüzleri yok"

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu da eleştiren Bilgiç, “Pek çok tartışmalar ve kafa karışıklıkları var. Hayırcı cephenin koro halinde statükoyu muhafaza edebilmek için pek çok yalanı arka arkaya sıraladığını görüyoruz. Kendilerinin hiçbir gerçekçi, içeriği dolu bir önerileri yok. Aslına bakarsınız hiçbir öneri yok. Mevcut anayasa değişikliğini eleştirirken söylediklerinin de gerçekle hiç alakası yok. Bu da gösteriyor ki bu anayasa değişikliğinden bu hayır cephesi tamamen habersiz. Bu hayırcı cephenin şuan bayraktarlığını yapan Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nda gördük. Basın mensuplarıyla bir söyleşiye katılıyor. Orada ‘yeni sistem gelirse bir partinin genel başkanı cumhurbaşkanı, bir partinin genel başkanı başbakan olacak, o zaman kriz çıkacak’ diyor. Biz de tam bunu söylüyoruz. Şuanda hal böyle olduğu için başbakanlık müessesini kaldırıyoruz. Başbakanlık yetkilerini cumhurbaşkanına devrediyor. Ama Kılıçdaroğlu, başbakanlığın kalktığının farkında değil. Bir genel başkan hiç mi okumaz. Çıkacaksın meydanlarda, sağda solda konuşacaksın, hiç mi bir şey söyleyemezsin. Isparta’ya gelecekler. Burada bir miting yapabiliyorlar mı? Büyük bir salonda toplantı yapabiliyorlar mı? Gideceklermiş esnaf odaları konferans salonunda konuşma yapacaklarmış. Milletin önüne çıkacak yüzleri yok. Ayrıca millete gerçek manada anayasa değişikliği ile ilgili anlatabilecekleri hiçbir şey yok” dedi.
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol