Reklam
Reklam

8,4 km Yürüdüler

Yürüyüş, tüm yaştaki bireyler için en yaygın ve kolay uygulanabilen dayanıklılık (aerobik) aktivitesidir. Dayanıklılık aktiviteleri vücudumuzun oksijeni kullanma kapasitesini arttıran, büyük kas gruplarının dinamik ve ritmik olarak çalıştığı aktivitelerdir.

8,4 km Yürüdüler
04 Ekim 2018 - 00:10


Fiziksel aktivitenin sağlığın koruyucu ve geliştirici etkisinin görülebilmesi için günlük aktivitelerin yanı sıra  yetişkin yaş grubunda haftanın 5 (beş) günü en az 30 dakika orta şiddette fiziksel aktivite yapılmalıdır. 

Dünya Yürüyüş Günü etkinliği, 06:45'de Vali Hakkı Teke Ormanında Sayın Valimiz Fahri MERAL, ve kurum müdürlerinin de katılımlarıyla, 10400 adım yani 8,4 km yürünerek başlamıştır.

11:00'da Atatürk Parkı ve Aktekke Kent Meydanı arasında, İl Sağlık Müdürümüz Dr. Hasan Arslan, kurum müdürlerimiz, kurum personelimiz, öğrenciler ve Karaman halkımızın coşkulu katılımlarıyla yürüyüş etkinliği gerçekleşmiştir.

Etkinlik esnasında öğrenciler tarafından halat çekme ve çuval ile yürüme yarışı gibi çeşitli  spor faaliyetleri yapılmıştır. Faaliyetler sonrası öğrencilere ve halka farkındalık yaratmak amacı ile diş macunu, kalemlik ve bilgilendirme amaçlı el ilanı ve broşür dağıtılmıştır.

5-17 yaş grubu için ise kardiovasküler hastalıklar, diyabet, obezitenin önlenmesi, sağlıklı bir kas-iskelet sistemi gelişimi, anksiyete ve depresyon riskinin azaltılmasının sağlanmasında günde en az 60 dakika orta şiddette fiziksel aktivite yapılmalıdır.

Orta şiddette fiziksel aktivite, solunum veya kalp atış hızında küçük artışlara neden olan orta düzeyde fiziksel efor gerektiren fiziksel aktivitedir. Bunu şu şekilde tanımlayabiliriz; yapılan aktivite esnasında kişi konuşabilir fakat şarkı söyleyemez. Tempolu yürüyüş bu aktivitelere en iyi örneklerden birisidir.

Yürüyüşü günlük aktiviteleriniz içerisine kolayca yerleştirebilirsiniz.
Gün içerisinde toplu taşım aracı kullanıyorsanız ineceğiniz yerden bir –iki durak önce inip yürüyebilir veya arabanızı gideceğiniz yerin önüne değil birkaç sokak uzağa park ederek gideceğiniz yere yürüyebilirsiniz.
Size en yakın belediyelere ait yürüyüş yollarından veya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'ne ait spor tesislerinden faydalanabilirsiniz.
Tek başınıza egzersiz yapmaktan hoşlanmıyorsanız arkadaşlarınızla yürüyüş grupları oluşturabilirsiniz.
Yürüyüşü ailece birlikte zaman geçireceğiniz keyifli bir aktiviteye dönüştürebilirsiniz.
Günlük yaşamı mümkün olduğunca aktif geçirmek sağlıklı bir yaşamın ilk adımıdır.

Fiziksel aktiviteden daha fazla yarar elde edebilmek ve sağlığı koruyup geliştirebilmek için düzenli olarak yapılmalı ve yaşamın bir parçası haline getirilmelidir.

Fiziksel aktivite alışkanlığı kazandırılmasında fiziksel aktivite ile ilgili özel gün ve haftaların etkin olarak kutlanması önemlidir. Bu kapsamda 81 ilimizde 3-4 Ekim  " Yürüyüş Günü" haftası çeşitli etkinliklerle düzenli olarak her yıl kutlanmaktadır.


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum