Reklam
Reklam

Basın Bülteni: Mutfaklarda Plastik Kullanımı Hasta Ediyor!

Mutfaklarda Plastik Kullanımı Hasta Ediyor! Makarna, Lütfen! Kurucusu ve Gıda Mühendisi Tuğba Bayburtluoğlu mutfakta kullanılan plastik ürünlere karşı uyarılarda bulundu. Bayburtluoğlu; “Plastik olarak genellediğimiz ancak tüm petrokimyasal ürünlerin gıdayla temasına dikkat etmemiz gerekiyor. Gıdaya temas edebilecek plastikler özel olarak üretilse de çoğunluğu sıcaklık ve asitli gıdalara dayanıklı değiller.” dedi.

Basın Bülteni: Mutfaklarda Plastik Kullanımı Hasta Ediyor!
29 Kasım 2018 - 11:04

Plastik kaplarda sıcak yemek olmaz!

Bayburtluoğlu plastik kap kullanımına ilişkin şu bilgileri verdi: “Salça lekesi olan plastik kabınızdan kırmızılığı çıkartamayacağınız gibi sizin yediğiniz yemeğe geçmiş olması yüksek ihtimal olan plastiği de artık çıkartamazsınız. Sıcak ve asitli (salçalı, yoğurt vb) yemekler için saklama kapları cam, seramik, emaye, porselen ve/ya paslanmaz çelik olmalıdır. Plastik saklama kapları sadece soğuk gıdaları, bakliyatları vb. saklamak için kullanılmalıdır.

Mutfaktaki pazarlama tehlikesi: çeşit çeşit saklama kaplarının, tava ve tencerelerin hangisini almalı?

Mutfağınızda camdan ve paslanmaz olan ürünlerden vazgeçmeyin. Cam ve paslanmazlar inerttürler; yani gıda ile etkileşime girmezler.

Bakır, pirinç, alüminyum gibi yumuşak metaller sadece soğuk sunumlar için kullanılabilirler. Bakımlı olsalar bile sadece soğuk ile temas etmelidirler.

Petrokimyasal, laksız teneke vb tarzı saklama kapları sadece soğuk gıdaların, bakliyatların saklanması ya da taşınması için kullanılırsa daha iyi olur.

Yoğurt, peynir, yağlı yemekler vb paslanmazda ya da camda saklanabilir. Yemeğe değmediği müddetçe bu ürünlerin kapakları plastik olabilir.

Alüminyum folyoların sıcak yemeklerde vb kullanılabileceği üzerine tartışmalar devam ediyor. bilim insanları buna bir karar verinceye kadar sadece soğuk sandviç vb gibi sarmalama işlerinde kullanılabilirler.

Yağlı kağıtlar da tüketicilerde soru işareti yaratabiliyor ama gıdaya temas edemeyecek bir durumları yok. Bu yüzden emin  tarafta olmak isteyenler her zaman çöp şiş, buğulama gibi yemekleri cam ve paslanmazda az yağ ile pişirmek gibi çözümler üretebilirler.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum