Reklam
Reklam

Kanserde Alternatif Tip Tedavisi

Kanserde Alternatif Tıp. Günümüzde kanser hastalarının yaşama standartlarını arttırmak ve iyileştirmek amacıyla uygulanan yöntemlere alternatif tıp tedavisi ya da tamamlayıcı tıp adı verilir. Beslenme desteği, akupunktur, neurofeedback, biofeedback gibi uygulama alanlarına sahip olan alternatif tıp tedavisi (tamamlayıcı tıp) dünyanın önemli hastanelerinde kanserde alternatif tip tedavisi olarak kabul görülmekte ve uygulanmaktadır.

Kanserde Alternatif Tip Tedavisi
01 Mayıs 2017 - 19:08 - Güncelleme: 01 Mayıs 2017 - 19:29

Ancak birçok kanser hastası çevrelerindeki insanların verdikleri kulaktan dolma şeylerle tedavi etme maksatlı bitkisel karışımları kullanmaktadır. Bu karışımlar dikkatli kullanılmadığı takdirde, birçok tehlikelere mahal verir. Çünkü bu karışımlarda kullanılan bitkilerin bazıları ameliyattan önce kesilmesi gerekirken, bazıları da kanser ilaçlarının tedavi edici etkilerini azaltmaktadır.

 Akupunktur Tedavisi Nedir?

Akupunktur, vücudun belli yerlerine ince özel iğneler batırılarak yapılan, ağrıları gideren, psikolojik olarak rahatlama sağlayan ve kanser tedavilerinde kullanılan alternatif bir yöntemdir. Akupunktur Latincede Acus (iğne) ve Punctura (delmek) kelimelerinden ismini almıştır. Tedavide, iğnenin batırıldığı yerdeki sinirler uyarılır ve bazı maddeler salınması sağlanır. Bu sayede vücut kendisini iyileştirmek için harekete geçer. Örneğin salgılanan maddelerdeki endorfin (morfin benzeri maddeler) ağrıyı azaltırken salgılanan serotonin (mutluluk hormonu) de psikolojik rahatlama sağlar.

 Biofeedback ve Neurofeedback Tedavisi Nedir?

Bu tedavi yöntemleriyle kanser hastalarının morali yüksek tutulmaya çalışılır. Bu yöntem dünyanın en önemli hastanelerinde kanser tedavisi olarak kullanılmaktadır. Bu uygulamaların pozitif yönde etkisi, hastanın moralini arttırmakta ve hastalığı yenebilmesinin mümkün olacağı kanaatini uyandırmaktadır.

Tedavide Sadece Tamamlayıcı Tıp Yeterli Midir?

Kanser tedavisinde, çağdaş yöntemlerin yanında alternatif yöntemler de tercih edilmektedir. Ancak bu alternatif yöntemler kolaylıkla istismar edilebilmektedir. Bazen tedavide kullanılan bitkiler, hastaların hastanın tedavisini çıkmaza götürebilmektedir. Bu nedenle hastalar doktorlarına danışmadan bu bitkileri kullanmamalıdır. Hasta, modern yöntemlerden asla vazgeçmemeli ve tedavisini aksatmamalıdır.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum