Reklam
Reklam

OKUL ÇAĞI ÇOCUKLARDA İŞİTME TARAMA PROGRAMI

Ülkemizde çocukluk çağında sık görülen sağlık sorunlarının erken tanınması ve gerekli tedavilerin sağlanabilmesi amacıyla çeşitli tarama programları yürütülmektedir.

OKUL ÇAĞI ÇOCUKLARDA İŞİTME TARAMA PROGRAMI
07 Mart 2019 - 21:23

Yeni doğan işitme tarama programından sonra Sağlık Bakanlığımız tarafından 2015 yılı sonlarında da okul çağı çocuklarda işitme tarama programı faaliyete geçirilmiştir.Program kapsamında okul çağıçocuklarında sık görülen işitme kayıplarının erken tanısına yönelik ilköğretim birinci sınıf öğrencileri tarama kapsamına alınmıştır.Bilindiği gibi işitme kaybı okul döneminde; dikkat, öğrenme ve sosyal işlevlerdeki sıkıntıları arttırmaktadır.  Çocuklardaki işitme kaybı, gerekli tıbbi ve eğitim desteği sağlanmazsa okul başarısını olumsuz yönde etkilemekte ve önemli ekonomik kayıplara neden olmaktadır.
Bu kapsamda ilimizde ,‘Okul Çağı Çocuklarda İşitme Tarama Programı’ 2015-2016 eğitim öğretim yılı ikinci döneminde hayata geçirilmiştir.Tarama kapsamında,ilimizdeki tüm ilkokullarda eğitim gören birinci sınıf öğrencilerine,odyometri cihazı kullanılarakişitme testleri uygulanmaktadır. Program kapsamında ilköğretim 1. sınıf çocuklarına, belirlenen protokoller çerçevesinde okul ortamında, , çocuğa hiçbir zararı olmayanodyometri cihazı ile,çocukları hem eğlendirip hem de işitmelerini değerlendirilmektedir. Yapılan tarama ile işitme sorunu tespit edilen çocuklar ilimizde görev yapan Kulak Burun Boğaz uzmanlarına sevk edilerek, gerekli tedavi ve takipleri sistematik olarak yapılmaktadır.

Karaman İl Sağlık Müdürlüğü koordinatörlüğünde, ilimiz merkez ilçe ve merkez ilçeye bağlı köylerde işitme tarama programı Toplum Sağlığı Merkezi’nde görevli, işitme konusunda eğitim almış ebe, hemşire ve sağlık memurları tarafından yürütülmektedir. 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılında, merkez ve merkeze bağlı köy okulları kapsamında65 okul ve 2364 birinci sınıf öğrencisi bulunmaktadır. 05.03.2019 tarihi itibariyle 54 okulda 2018 öğrenciye işitme testi yapılmıştır. Yapılan test sonucu 413 öğrenci kulak burun boğaz uzmanlarına sevk edilmiştir.
 Çalışmalarımızda bize destek olan tümöğretmenlerimize ve  velilerimize destekleri için teşekkür eder ; geleceğimiz olan çocuklarımıza sağlıklı bir yaşam hediye etmek için desteklerinin devamını temenni ederiz.
 


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum