Reklam
Reklam

Görme engelli öğretmen üniversite öğrencilerine 'Braille Alfabesi' öğretiyor

Sivas Belediyesi Sosyal İşler ve Kültür Müdürlüğü ile Halk Eğitim Merkezi’nin ortaklaşa düzenlediği kursta görme engelli öğretmen üniversite öğrencilerine görme engellilerin yazıp okumasını sağlayan Braille Alfabesi’ni (kabartma...

Görme engelli öğretmen üniversite öğrencilerine 'Braille Alfabesi' öğretiyor
08 Mart 2017 - 16:57

Sivas Belediyesi Sosyal İşler ve Kültür Müdürlüğü ile Halk Eğitim Merkezi’nin ortaklaşa düzenlediği kursta görme engelli öğretmen üniversite öğrencilerine görme engellilerin yazıp okumasını sağlayan Braille Alfabesi’ni (kabartma yazısı) öğretmeye başladı.

Sivas Belediyesi Engelliler Kültür Merkezi’nde düzenlenen ve Halk Eğitim Merkezi öğretmenlerinden doğuştan görme engelli olan Selman Devecioğlu tarafından verilen kursa 100 öğrenci katıldı. Haftada üç gün eğitim alacak olan öğrenciler 3 ay boyunca görme engellerin yazıp okumasını sağlayan Braille Alfabesi’ni öğrenecek. Kursta başarılı olan öğrencilere Halk Eğitim Merkezi tarafından sertifika verilecek. Kursu ziyaret eden Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın öğrencilerle beraber ilk dersi dinledi.

Öğretmen Selman Devecioğlu Braille Alfabesiyle öğrencileri tanıştıracaklarını belirterek,"Braille yazı kursunu Halk Eğitim Merkezi olarak birkaç defa açtık. İlk olarak görme engellilere yönelik açtık çok az sayımız vardı. Şimdi katılım çok oldu. Sosyal Hizmetler Bölümü’nden çok sayıda öğrencimiz var. Braille yazı kursu, işaret dili kursu kadar yaygınlaştı. Braille Alfabesi biz görme engellilerin yazısıdır. Görme engelliler bilgisayar kullansa da bu yazıyı öğrenenler belki bir iş imkanı bulacak yada farklı alanlarda çalışacak. En önemlisi ise farkındalığımız artacak" dedi.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum