kent otel

Siyasiler,in siyasi duruş ve yanlışına bir savunma olarak emsal gösterilen Hicret, Muhacir, Ensar gibi tarihi olaylar,  İslam dininin doğuşu ve yayılıp taban bulmasında, Bütün çağları aşan nazik bir konudur..

Hicret (hicran) Ayrılık, ayrı kalmak kökünden türeyen  bir kelime olup. 
Muhacir Muhtaç olmaktan sığınan çaresiz dayanan manasında, Ensar ise Sahiplenen, ev sahibi koruyan gözeten manasındadır.
Suriyeli sığınmacılar olayına zahiren bakarsak konu yukarıdaki tarifle, yada tarihte yaşanan olaylarla örtüşsüde.

Tarihteki gerçek Hicret. Muhacirin olayını irdeler, Ayrıntıya girersek sebep sonuç ilişkisinde Hukuki, Etnografik, Sosyal ihtiyaçlar okul, hastane, parklarda gevşeklik, Fuhuş, İstihdam ve içtimai hayata Entegrasyon, uyumsuzluk olarak doğurduğu sonuçlar ve oluşacak problemler olarak bir açmaza  kör düğüme doğru gitmektedir.

Şöyle ki ; Mekke'den Yesrib (medine,ye) hicret etme, Bir dinin kural ve kuramları ile doğuş sancıları çekerken. Yūce dini yok etme, Doğmadan boğma, Müşriklerin düşmanlığına karşı. Yasa koyucu yūce yaradanın emri ile (ayet) le emredilmiştir..
( Zūlme uğramaları yūzūnden, Allah uğrunda göç edenleri, Muhakkak ki biz bu dünyada,da güzel bir yere yerleştireceğiz. Ahiret ecri ise daha būyūk olacaktır. Keşke bilselerdi) Nahl suresi 41.
( Onlar gūçlūklere katlanan, Rablerine güvenen kimselerdi)  Nahl suresi 42 ayet 
Bakınız 8 sure el-Enfal 74 
Ve hicret mana muhteva hikmeti ile.
Cehaletten Bilgiye,  Karanlıktan aydınlığa,
Barbarlıktan insanlığa.
Belli bir Hukuk çerçevesinde Medine heyeti ile 1,2,ve 3'ncū akabe bayatları neticesinde ve sonra Yesrib,e varınca,ki Medeniyet insanlık geldi, Medine oldu Medine paktı anlaşması ile ( Musevi, Nasrani, ve Müslümanları kapsayan saldırmazlık anlaşması ile ) Hukuki bir zemine oturmuş antlaşmanın neticesi iledir.

Ve bugün ki yaşanan süreçten tamamen farklıdır,. Sığınmacı misafirlerin Dinlerine karşı müşriklerin vahşi bir saldırısı,  Hakim kafir güçlerin ABD yada Rus, ab gibi orantısız güç kullanarak toplu imha soykırım gibi bir ağır insanlık suçuna tabi tutulmuş değildirler, Rejim güçleri zulmün dozacını artırsa da. Daha ziyade yabancı istihbarat güçlerinin finansa edip kullandığı guruplar arasındaki çatışmalardır.

AKP çevrelerince dillendirilen Osmanlı bakiyesi bunlar, Yani bizim tebaadan yaklaşımı tamamen yanlış olup. Ki O bakiye topraklardan kalma şu anda 28 devlet kurulmuş, Hepsinin tebaasına kucak açmak, Dünya gerçekleri çatışan bir vahim tabloyu ortaya çıkarır.
Kaldı ki TŪRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ 
Bir ŪMMET DEVLETİ DEĞİL.
BİR ULUS DEVLETİDİR
Müslümanlar kardeştir imanın,da inancın,da biri olarak Duygu, düşünce, dua, Acılarını yüreğinde duymak olarak kabül etsem bile, Aynı kan karındaş kardeşlerin dahi uyumsuzluğu menfaat yada miras kavgası ile ayrışıp çatışması Dünyanın bir gerçeği olarak dururken. 
Suriyeliler sokağı, Suriyeliler mahallesi, Taksimde açtıkları Suriye bayrağı, 
Okulda, hastanede, vb vb onların vergisiz ticareti toplumu germekte daha büyük problemlere gebe hale dönüşmektedir..

Bütün bu sorunlar aşılsa dahi, ki 1961 de Almanya'ya giden gurbetçilerimiz yaklaşık 60 yıl geçmesine rağmen hala entegrasyon ve uyum sağlayamamış. 2 gün önce Münihte Bayern Münih ile FB maçında tribünlerin çoğunluğu orda yaşayıp karınlarını orda doyurmasına rağmen gurbetçilerimiz TŪRK takımı lehine tribünleri  doldurulmuştur..

Kaldı ki Arap kültürü, koklū ve hakim bir kültürdür, asimile olması ölü bir topluluk haline gelip  Bizim milli kültürümüz içinde yok olması mümkün değildir. 

Bunlardan öte asıl büyük sorun Askeri ve siyasidir ki, Bunun sonuçları çok daha kotū ve geleceğimiz torunlarımız ve onlardan gelecek nesilleri bile tehdit edecek boyuttadır.
Şöyle ki bu olaylar irticalen gelişmiş tesadüfi vakalar değildir.
Bunun arkasında ABD, (cia) İsrail (mossad) gibi Siyonist planlar ve hesaplar vardır. Bu Suriyeli misafirlerin çıkıp geldiklere yere pkk ve onun uzantısı paralel pyd, ypg yerleşmiş. Kuzey ırak kürt bölgesi gene korumalı 32 / 36 paralelde nasıl özerk kūrt devletciği kuruldu ise   Suriyenin kuzeyi TŪRKİYENİN güneyinde aynı Kuzey Suriye kürt devletinin kurulması Būyūk kūrdistana giden ūçgenin 2 inci büyük ayağını tamamlamış olacaklar. ve sonrasında her fırsatta bizi ıstırap havlayıp kaçacaklar. K konjonktür  gözetip TŪRK MĪLLETĪ ve İSLAM ŪMMETİNİN UMUDU TŪRK DEVLETİ ve MİLLETİNDEN hak talep edecek. Bu misafirlerin boşattığı alanların faturası bize çıkacaktır. 

Necip milletimin vakarını bozmadan, Misafirleri de tedirgin düşman yapmadan. Kamuoyunu oluşturup siyasi erkin, planlı etkin ve geniş kapsamlı sığınmacıların geri donūşūnū akılcı bir şekilde Türkiye'n inde GŪVENLĪĞĪNĪ öngörerek çözmesi gerektiğini bir düşünce olarak sizlerin bilgisine sunarım.
Unutmayın Filistin halkının gösterdiği gevşeklik ve  terk ettiği yada sattığı toprakların bedelini taa dedelerinden beri çekerken torunları dahi bu faturayı ödeyecek gibi. 

Saygılarımla / Esat Şen.
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.