kent otel
22 Mart 2017 Çarşamba 20:03
Uşak tarhanası artık coğrafi işaret sayılacak

Türk Patent Enstitüsü tarafından onaylanan ve Resmi Gazete’de de yayınlanan bilgiye göre ‘Uşak Tarhanası’ Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından Coğrafi İşaret olarak tescillendi.

Uşak Tarhanası ile ilgili olarak Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından verilen Coğrafi İşaret Tescil Belgesi hakkında bir açıklama yapan Vali Ahmet Okur, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından Uşak Tarhanasına coğrafi işaret belgesi kazandırılmasına dair çalışmaların 2015 yılında Uşak ve köylerinde öteden beri geleneksel olarak nasıl üretildiğine dair saha çalışmaları ile başladığını, köylerde üretilen tarhanaların gerek bileşenleri ve gerekse üretim aşamalarının araştırıldığını, ardından sahada yürütülen çalışmaların üniversitede analiz edildiğini 21 Mart 2017 tarihinde de tescille ilgili resmi belgenin alındığını ifade etti.

Uşak’ın özgün iklimi sebebiyle, tarhana üretiminin en fazla yapıldığı iller arasında yer aldığını ve geleneksel olarak da üretiminin sürdürüldüğünü belirten Vali Okur “Bu geleneksel tat ve lezzeti muhafaza etmek bir standarda bağlamak, tescilini gerçekleştirmek önemli bir gelişmedir. Bu amaçla Uşak Tarhanasının coğrafi işaret tesciline ilişkin yürütülen çalışmalar Pamukkale Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ömer Şimşek tarafından analiz edilmiş, sahada ve laboratuvarda elde edilen bilimsel veriler Uşak İl Özel idaresi vasıtasıyla Türk Patent Enstitüsü Başkanlığına teslim edilmiş, belge tarihi itibariyle Uşak Tarhanamız tescillenmiştir” dedi.

Uşak Tarhanasının ününü İlimizin kendine has iklim şartları sebebiyle fermantasyonunun daha düşük sıcaklıkta ve 21 gün gibi uzun bir sürede gerçekleşmesinden, mayalanmayı sağlayan mikroorganizma çeşitliliğinin yüksek, faydalı mikroorganizmaların çoğunlukta olması lezzetinin artması, ayrıca tarhana yapımında diğer yörelere nazaran daha yoğun biber kullanımı sayesinde elde ettiğine dikkat çeken Vali Okur, “İnanıyorum ki Uşak Tarhanasının tescil edilmesinin ardından ev ekonomisi ölçeğinden çıkıp endüstriyel üretime başlanması mümkün olacak, tarhana da İlimiz ekonomisine önemli katkı sağlayacaktır. Uşak Tarhanasının endüstriyel ölçekte üretimi, imalatta kullanılan çok sayıda gıda malzemesinin üretimini gerektireceğinden tarım ve hayvancılığın gelişmesine katkı sağlayacaktır. Zira Uşak Tarhanasının içeriğinde bulunan buğday unu, tam yağlı yoğurt, kırmızıbiber, soğan, domates ve nanenin İlimizde üretimi tarhanamızın özgünlüğünü korumasına imkân sağlayacaktır. Coğrafi İşaretlerin Korunması kapsamında Uşak İl Özel İdaremiz adına alınan ‘Coğrafi İşaret Tescil Belgesi’ bizleri ziyadesiyle mutlu etmiştir” dedi.
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol