banner377
24 Şubat 2017 Cuma 00:08
Çocuklar Su Elçisi oluyor

Çevre ve su kaynaklarının korunması konusunda toplumdaki farkındalığı yükseltmek amacıyla hazırlanan Avrupa Birliği destekli ‘Su Elçileri Eğitim ve Farkındalık Artırma Teknik Destek Projesi’nin açılışı geniş katılımlı bir merasim ile yapıldı.

Muhabirimizin edindiği bilgiye göre, Avrupa Birliği ve Türkiye finansmanı ile Milli Eğitim Bakanlığı, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ve TRT işbirliği ile yürütülecek projenin açılışına Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Elçi Müsteşar GabrielMunueraVinals, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, Orman ve Su İşleri Bakanlığı MüsteşarıAkif Özkaldı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı MüsteşarıProf. Dr. Mustafa Öztürkkatıldı.

Projenin açılış konuşmasını yapan Su Elçileri Proje Koordinatörü Özgür Aydıncak “Medeniyetlerin başlangıç aracıdır su, bittiği yerde medeniyetler yaşamlarına ne yazık ki devam edemezler. Bu yüzden su dünyada yaşayan her canlı için vazgeçilmez bir yaşam kaynağıdır. Ülkemiz bilindiğinin aksine su zengini bir ülke değildir. Bu yüzden ülkemizde Su korunması gereken değerlerin en önde gelenidir.” dedi.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Elçi Müsteşar GabrielMunueraVinals, “Türkiye ile el ele çalışıyoruz. Su Elçileri, Türkiye için beraber gerçekleştirdiğimiz ne ilk projedir, ne de son proje olacaktır.” dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşarı Akif Özkaldı, “Türkiye su zengini bir ülke değil. Bu yüzden mevcut kaynaklarımızı en etkin ve en verimli şekilde kullanmalıyız. Çocuklarımıza bırakabileceğimiz en değerli miras su kaynakları olacaktır. Bu yüzden Su Elçileri Projesi’ne büyük önem veriyoruz” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı MüsteşarıProf. Dr. Mustafa Öztürk de “Su Elçileri Projesi’nin ana çıktılarından biri suyun okulda ve evde doğru kullanımının sağlanması olacaktır. Temiz su şifadır, bunu gençlere anlatacağız. Proje de bu anlamda büyük yarar sağlayacaktır. Su Elçileri’ne desteğimiz sonsuz olacaktır” dedi.

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, “Çocuklarımızı doğa dostu kılmak ve onların çevre bilincini geliştirmek için eğitimin her düzeyinde çalışmalarımız aktif olarak sürüyor. Daha yaşanabilir bir çevre için çocuklarımıza suyun dikkatli kullanımını öğretecek Su Elçileri Projesi’ni yaygınlaştırmayı hedefliyoruz” dedi.

Hedef Kitle, Öğrenciler, Öğretmenler ve Anneler

Su Elçileri Eğitim ve Farkındalık Artırma Teknik Destek Projesi, Ankara merkezli olarak Batı Akdeniz Havzası, Konya Kapalı Havzası ve Doğu Karadeniz Havzası’nda pilot olarak uygulanacak. Proje, Türkiye’de çevrenin korunması, kirletmeden ve akılcı su kullanımının sürdürülebilirliğine katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Proje ile çevrenin korunmasına dair farkındalığın artırılması ve su kaynaklarının verimli kullanımının sağlanması hedefleniyor.

Proje kapsamında medya ve eğitim kanalıyla kamunun yanı sıra özellikle çocukların ve gençlerin verimli su kullanımı hakkında farkındalığı artırılırken, bilgi ve becerileri farklı iletişim araçları ile geliştirilecek. Ayrıca paydaş kurumların kadrolarının eğitim kapasitesi desteklenerek pilot üç havzada 40 bin kişinin bilgilendirilmesi sağlanacak.

Proje kapsamında, su kullanımı ve çevrenin korunması hakkında ulusal ve uluslararası kamuoyuna yönelik farkındalık artırıcı iletişim kampanyaları gerçekleştirilecek.

Projenin öncelikli hedef kitlesi ilköğretim öğrencileri, üniversite öğrencileri, gençler, öğretmenler ve annelerdir. Ocak 2017’de başlayan projenin 2017 sonunda tamamlanması hedefleniyor.

İsmail Ethem Taboru

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.