kent otel
29 Mayıs 2017 Pazartesi 03:41
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'un fethi mesajı

Tarihin en görkemli zaferlerinden biri olan İstanbul'un fethinin, 564. sene-i devriyesinin, büyük bir heyecan ve gururla kutlandığını belirten Erdoğan, bu vesileyle, bundan 564 yıl önce, daha 21 yaşında genç bir sultanken Hazreti Muhammed'in müjdesine ve övgüsüne mazhar olan Fatih Sultan Mehmet'i, onun kahraman ordusunu rahmet ve tazimle yad etti.

Erdoğan, "Sosyal, kültürel ve siyasi sonuçları itibarıyla dünya tarihinin en önemli dönüm noktalarından biri olarak kabul edilen İstanbul’un fethi, bizim ve tüm insanlık için ibretlerle dolu bir zaferdir. Kuruluşundan itibaren farklı devletlere ve kültürlere başkentlik yapmış olan İstanbul, Fatih Sultan Mehmet Han'ın adaletli yönetimi altında hoşgörünün, dayanışmanın, bir arada barış içinde yaşamanın merkezi olmuştur." ifadelerini kullandı.

Binlerce yıllık geçmişi yanında farklı dinlerden, kültürlerden ve meşreplerden sakinleriyle İstanbul'un, bugün de Türkiye’nin özü ve özeti gibi olduğunu vurgulayan Erdoğan, ecdattan alınan ilham ve 564 yıl önce Fatih'e İstanbul'un kapılarını açan inanç, azim, kararlılıkla bu aziz şehre hizmet etmenin, Fatih'in emanetine sahip çıkmanın mücadelesini verdiklerini belirtti.

Erdoğan, yakın zamanda hayata geçirilen Marmaray, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Avrasya Tüneli gibi devasa projelerin, İstanbul'u dünyanın en önemli iş, finans, ticaret, sanat, kültür ve inanç merkezi yapma iradelerinin en güzel örneği olduğunu kaydetti.

Gelecek dönemde de her bir karışı şehit bedenleriyle örülü bu şehre gözleri gibi bakmaya devam edeceklerini vurgulayan Erdoğan, İstanbul'un fethinin 564. yıl dönümünü tebrik etti.

Bu eşsiz güzellikteki dünya şehrini miras bırakan Fatih Sultan Mehmet ve aziz şehitleri rahmetle anan Erdoğan, tüm vatandaşlara en kalbi selam ve muhabbetlerini iletti.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol