kent otel
Hasan Özen
Hasan Özen
26 Aralık 2018 Çarşamba 10:02
El Mikserlerini Kullanırken Nelere Dikkat Edelim?

“El mikserleri (ya da el robotları /  blenderlar/ rondolar) ayarında kullanlması gereken mutfak aletleridir. Çeşitli çorbaların, sos ve pürelerin hazırlanmasında işlerimizi çok kolaylaştıran mutfak robotları örneğin patates püresi için kullanılırsa nişasta yapısını çok parçalayacağı için sünmüş ve yapışkan bir patates püresi ortaya çıkartacaktır. Hiç brokoli yemeyen kişinin önüne parmak parmak brokoli dolu çorbayı koyun ama yemeyecektir. Mamaları, çorbaları hafif pütürlü bırakmak özellikle bebeklerde çok püreye alıştırmamış olmak anlamına gelir ki sonra tane gıdalara geçmek çocuklarımız için zor olmasın.
Püre deyip geçmeyin, fazlasının faydadan çok zararı olabilir
Taneli gıdalar daha uzun sürede sindirim sistemini terk ettiklerinden görece olarak daha tok tutarlar, bunu da akılda tutmakta yarar var. Kısacası gıdalar için altın kural burada da geçerli: Çoğu zarar, azı karar.
Sekizinci Aydan Sonra Daha Az Blender ve Rondo

Bebeklerin katı gıdaya alışma sürecinde blenderlar mutlaka işe yarıyor. İlk başlarda hafif pütürlü olarak verdiğimiz besinlerleek gıda süreci başlıyor. Ancak çocuklar sonsuza kadar bu şekilde beslenemezler. Annelere her ne kadar kolay gelse de; en azından sekizinci aydan itibaren blenderları yavaş yavaş bir kenara bırakmak gerekiyor. Zira sürekli püre tarzı besinler yiyen çocuklarda çiğneme refleksi gelişemeyebiliyor ve bu da birtakım yeme problemlerinin oluşmasına zemin hazırlıyor.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol