Reklam
Reklam
Kadir AKKOCA

Kadir AKKOCA


UYANDIRMAK GEREKİR

17 Nisan 2021 - 13:02

Sevgili E-Karaman okuyucuları. Sizlere E-Karaman gazetesindeki ilk yazımda merhaba diyorum. Karaman’da gördüğüm güzellikleri ve sorunları artık buradan sizlere aktaracağım. 

**********
Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi’nde bir uyanma gerçekleşti. Kurulduğu günden bu yana içine kapanık, dışa açılamayan, halk ile birleşemeyen Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi; Rektör olarak atanan namı değer AK Hoca (Namık AK) ile tamamen çehresini değiştirdi. Öncelikle Üniversite içine kapalı kalmayan Ak Hoca, Üniversite de ki akademisyenlere de resmen yol açtı. Üniversite’de ki akademisyenlerin Yunus Emre ve Türkçe Yılı için yapılan tüm çalışmalarda etkin yol alması bunun en açık göstergesi.
Karaman’da Üniversite’nin harekete geçmesi aslında çok zor değildi. Ak Hoca’nın gelir gelmez ilk adımı bana Tolstoy’un şu sözünü hatırlattı:
“İnsanı bedenen ameliyat etmek için uyutmak, ruhen ameliyat etmek için ise uyandırmak gerekir.”
AK Hoca’da tam olarak bunu yaptı. Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi’nde bir ameliyata ihtiyaç yoktu. Sadece içerideki dinamikleri uyandırmak gerekiyordu. AK Hoca’da resmen öyle yaptı, içeride ki dinamikleri harekete geçirdi ve  Üniversite Karaman için adım atmaya halk ile bütünleşmeye ve akademik çalışmaları şehir üzerine gerçekleştirmeye başladı.
Tekke’den çıkıp, ilçe ve beldelere yaptığı ziyaretler ile Karaman’ı sahiplenen Rektör AK, kısa sürede hem Karaman merkezde hem de Karaman çevresinde yaptığı ziyaretler ile üniversitenin Karaman’a ait bir yapı olduğunu ve her alanda Karaman için çalışması gerektiğini Üniversite’de ki akademisyenlere resmen kendi gösteriyor. 

Rektör Prof. Dr. Namık AK, akademisyenlerine Karaman’da ki basın kuruluşları ile irtibat kurmalarını, gazetelerde ve internet sitelerinde uzmanlık alanlarıyla ilgili yazılar yazmalarını önererek, Yunus Emre ve Türkçe Yılı ile alakalı olarak akademisyenlerin ilgili televizyon programlarında konuşmalar yapmalarını tavsiye ettiğini bizzat kendisi Gazeteciler Cemiyet seçiminden sonra hayırlı olsun ziyaretinde dile getirdi. 
Rektör AK, Gazeteciler Cemiyetinde ki ziyaretinde de Cemiyetin yapacağı etkinlikler ve basın mensuplarına yapılacak eğitimlerde Üniversite’nin tamamen Karaman basınının yanında olduğunu söyledi. 
İlk intiba ile Rektör Prof. Dr. Namık AK, sahip olduğu yenilikçi yaklaşımlar ve inovatif yönetim anlayışı ile Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi’nde ve Karaman’da fark yaratacak gibi görünüyor. KMÜ Rektör AK döneminde  yenilikçi uygulama ve projelerle, akademik, bilimsel, sosyal,  kültürel, sanatsal ve sportif alanda başarılarla adını Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi’nin adını üst sıralara taşıyacağa benziyor.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum