Reklam
Reklam
Mustafa Cem KAĞNICI

Mustafa Cem KAĞNICI


Dünya onlarla güzel…

17 Nisan 2021 - 12:58

Etrafımıza şöyle bir baktığımızda ne kadar çok sokak hayvanına sahip olduğumuzu görüyoruz oysaki sokaklarda olmalarının en önemli sebebi bizleriz. Hayvanlar dünyamıza bizimle birlikte ev sahipliği yapan ve her geçen gün bizim yüzümüzden yaşama alanlarını kaybeden dostlarımızdır.
Evlerimizde ve bahçelerimizde bakmak için aldığımız sonrasında farklı sebeplerle yalnız bıraktığımız canlar onlar, kendi yaşam mücadeleleriyle baş başa kalan sahipsizler onlar. Bütün hayvanlar yaşam önünde eşit doğarlar ve aynı var olma hakkına sahiptirler.
4 Nisan Dünya Sokak Hayvanları gününü geçen hafta tekrar hatırladık evet acaba onlar için neler yapabiliriz?
Öncelikle onlar için yaşam alanları oluşturmalıyız.Özellikle köpekler için bunu ivedilikle yapmalıyız.Bunun için Karaman’da kurulmuş bulunan hayvan, doğa dernekleri ve topluluklarıyla belediyemizin iş birliği içerisinde olması gerekiyor.
Özellikle KARDOHAK (Karaman Doğa ve Hayvan Hakları Derneği)üyelerinin özverili çalışmasıyla ilimizde ciddi çalışmalar yapılmakta ve farkındalık yaratılmaktadır.Sokak hayvanları konusunda önemli ihtiyaç alanlarını tanımlamaya, bu meseleyi bütünsel olarak sahiplenen ve çözüme yönelik adımlar atan bir projeye ihtiyacımız var. KARDOHAK başkanı Sayın Barış Çağlar, Belediyeler Birliği’nin açtığı bir proje yarışmasına proje hazırladıklarını ve Belediyemizin bu proje ile başvurduğunu dereceye girmeleri durumunda Karaman’a çok güzel bir tesisi kazandıracaklarını söyledi, gözlerinin içi umut dolu idi. Sayın Belediye Başkanımız Savaş Kalaycı’dan seçim vaatlerinden biri olan Pati Köy böyle bir kaynakla hayata geçirilebilir,hayvan severlerin kendisine gerekli yardımı ve desteği olacaktır bu projenin hayata geçmesi insan,hayvan sağlığı ve çevre için Karaman’a ciddi bir katkı sağlayacaktır.Buralarda kalan canların sağlığı,kısırlaştırma işlemlerinin kolaylığı kontrolsüz çoğalmalarınında önüne geçecektir. Sokaklarda yaşayan kedilerde de durum hemen hemen aynıdır ve onlarında yuvaya ve kısırlaştırmaya ihtiyaçları var.
Sokak hayvanının adı üstünde yeri sokaktır. Mutlu olduğu, rahat hareket ettiği alanda hatta kendisine iyi davranılacağı ümidiyle insanlarla bir arada olmayı tercih eder. Bu sahiplenildiği durumda kedi için bir ev, köpek için bir bahçe de olabilir. Ama günümüzde kullanılan barınaklar adeta bir hapishanedir. Ülkemizdeki çok az barınak onların rahat yaşayabileceği ölçütlere sahiptir. Genelde barınaklardaki daracık alanlarda, bakımsız, aç ve hastalık kaparak yaşamlarını acı içinde tüketirler. Bunun için proje bir barınak değil yaşam bahçesi olmalıdır.
Hep birlikte oluşturacağımız projeyle, hepimizin ortak sorunu olan sokak hayvanları konusunda ortak bir çözüm bulacağımıza eminim.
Hukuki açıdan kanunlarımızda da eksiklikler bulunmaktadır, 2004 yılında yürürlüğe giren 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nda hayvanlara karşı yapılan davranışlar suç olarak değil ‘kabahat’ olarak nitelendirilmiş ve idari para cezası yaptırımına bağlanmıştır. Ancak idari para cezası yaptırımı son zamanlarda ülkede yaşanan olaylardan da açıkça anlaşılacağı üzere, yeterli caydırıcılığa sahip olamamıştır. Bu durum kanunda eksiklikler olduğu ve yaptırımların yetersiz kaldığı gerçeğini göz önüne sermektedir.10 yılı aşkın süredir gündemde olan ama bir türlü çıkarılamayan Hayvan Hakları Yasası mecliste beklemektedir en azından bugünlerde komisyona gelmiş durumdadır ancak acil olarak Genel Kurul’un gündemine gelmeli ve kabul edilmelidir.Hayvanların yaşam hakkının anayasal güvenceye alınması gerekiyor.
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı evde beslenen kedi, köpek ve gelincikler için kimlik kartı zorunluluğu getirmişti bu konuda da eğer köpek sahipleri 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren, kedi sahipleri de 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren en geç 1 yıl içinde kayıt işlemlerini yaptırmak zorunda olacaklar. Bu uygulama kayıt altına alınmaları için yerinde olacaktır.
Pandemi döneminde evlerimize kapandık ve evlerinde küçük dostlara sahip olanlar hiç şüphesiz psikolojik olarak bu dönemde onların sayesinde daha güzel günler geçirdi. Veteriner Hekim arkadaşlarımızdan aldığımız bilgilerde ise bu günlerde sahiplenilen evcil hayvan sayısında ciddi bir artış olduğu yönünde, işte dostluk böyle bir şey.
Tüm canlılar için sevgi temel ihtiyaçtır. Sevginizi ve şefkatinizi onların üzerinden çekmeyin. Siz de sahiplenin…
Unutmayın dünya onlarla güzel…
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum