kent otel
16 Şubat 2017 Perşembe 12:40
“Enosis” Kararı Sonrası Kritik Günler

Hafta başında Güney Kıbrıs meclisinden çıkan "Enosis" kararı sonrasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades bugün ilk defa bir araya gelerek görüşecekler.

Rum Temsilciler Meclisi Genel Kurulunun perşembe günü yaptığı toplantıda, “okullarda mesaj veya broşür okunabilecek ve sınıf içerisinde konuşulacak yıl dönümleri” arasına 1950 Enosis – Kıbrıs’ın Yunanistan’a bağlanması -  Plebisiti’nin de kutlanmasına karar vermişti.

KKTC Başbakanı Hüseyin Özgürgün Rum Meclisi'nin Enosis Plebisiti’nin okullarda kutlanması kararını eleştirerek  "Kıbrıs konusunda sürdürülmeye çalışılan müzakere sürecine indirilen en ağır darbe" dedi.

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da, BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'yle dün akşam iki saat süren bir görüşme yaptı. Görüşme sonrasında bu kararın Kıbrıs Türk halkı arasında infiale neden olduğu şeklinde bir açıklama yaparak, Rum tarafının tavrını bu şekilde ortaya koyduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, bugün yapılacak toplantı ile ilgili olarak da "Sonraki birkaç günü iyi görüp, değerlendirmemiz gerekecek. Bu konuda tavır nedir, bizim bu tepkimiz yeterince anlaşıldı mı? Çünkü açıklamadan anlaşılmadığını görüyoruz" dedi.

Akıncı, Rum lideri Nikos Anastasiadis’ten Rum meclisinin kararının iptal edilmesini talep ettiklerini ancak Rum tarafının bu konuyu hafife alan bir yaklaşım içerisinde olduğu şeklinde bir izlenim edindiklerini de sözlerine ekledi.

Toplantıda bir gazetecisinin "Rum tarafının aldığı karar konusunda geri adım atmaması durumunda müzakere süreci nasıl etkilenecek?“ sorusu üzerine KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı “Rum tarafı bir karar vermek zorundadır. Bu adada bir çözüm doğrultusunda hep birlikte çalışmaya devam edecek miyiz, etmeyecek miyiz? Bu artık çok kritik bir soru haline geldi” şeklinde bir yanıt verdi.

Son Güncelleme: 16.02.2017 13:17
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol