kent otel
22 Mart 2017 Çarşamba 18:01
Güney Anadolu Savunma, Havacılık Yerlileştirme Zirvesi

Güney Anadolu Savunma, Havacılık Yerlileştirme Zirvesinde konuşan Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adil Sani Konukoğlu, “Gaziantep’i savunma sanayinde de üretim ve ihracat üssü konumuna getirerek, Türk savunma sanayinin gelişimine ve rekabet yeteneğine katkıda bulunmak istiyoruz” dedi.

Gaziantep Sanayi Odası tarafından, Savunma Sanayi Müsteşarlığının desteğiyle düzenlenen “Güney Anadolu Savunma, Havacılık Yerlileştirme Zirvesi”nin açılışı, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ın katıldığı törenle gerçekleştirildi. Törende konuşan GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu da Türkiye’nin bulunduğu coğrafyada güçlü ve caydırıcı konumunu sürdürmesi, bunun için güçlü bir savunma sanayi sahip olması ve bu alanda harcama yapmasının zorunlu olduğunu belirtti. Gaziantep’in köklü bir sanayi altyapısına ve ticari beceriye sahip olduğuna dikkati çeken Konukoğlu, Organize Sanayi Bölgesinde toplam 966 firmanın faaliyet gösterdiğini, savunma sanayinde 5-6 firma olduğunu ve bunu daha çor artırmak için bu organizasyonu yaptıklarını söyledi. Konukoğlu, “Gaziantep’i savunma sanayinde de üretim ve ihracat üssü konumuna getirerek, Türk savunma sanayinin gelişimine ve rekabet yeteneğine katkıda bulunmak istiyoruz. Sayın Bakanım, Gaziantep olarak bize vereceğiniz her türlü kombinattan tutun parçaya kadar üretmeye hazırız. Sayın Valimiz ile birlikte cumartesi günü sanayicilerimizle bir araya geldik. Şöyle bir kararımız var; inşallah gerçekleştireceğiz. Bunu ilk etapta organize sanayi bölge müdürlüğümüzle görüşeceğiz. 200 bin metrekare kadar bir alanı özel olarak bu işe ayırıp, gerekirse binasını da yapıp kiraya vererek, kümeleşmeyi sağlayacak şekilde bir sistem kuracağız. İnşallah orada yapacağımız test laboratuvarları ve döküm hanesiyle birlikte her türlü hizmeti Türk savunma sanayi ve havacılık sanayisine vereceğiz” dedi.

Konuşmaların ardından, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, Milletvekili Nejat Koçer, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu, GSO Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu ve diğer protokol üyeleri, Ortadoğu Fuar Merkezinde, savunma ve havacılık sanayinin önde gelen firmalarının ürünlerinin sergilendiği stantları gezdi.
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol