kent otel
19 Ağustos 2016 Cuma 14:47
Bronşit Nedir?

Bronşlar alt solunum yolunda bulunan görevi Akciğere hava taşımak olan kısımdır. Bronşların herhangi bir nedenden dolayı iltihaplanması sonucu bronşit hastalığı meydana gelir. Bronşit Nedir Bronşit hastalığı genelde insanları soğuk havalarda yakalar ve iki tür çeşidi vardır bunlar Akut ve Kronik Bronşittir.

 Akut Bronşit;

Bronşitin ilk evresi diyebiliriz. Genellikle grip gibi hastalıklar ile baş gösterip bir hafta içerisinde özenli tedavi ile geçebilir akut bronşitte alt hava yollarında iltihapla ve mukus oluşumu olur. Akut bronşit nedenleri arasında enfeksiyon kapma yanında sigara kullanımı çevrede ki kötü gazlar etkendir. Akut bronşitte özenli tedavi yapılmaz ve sigara kullanımına devam edilirse kronikleşmeye dönebilir ve ağır bir hastalık evresine geçer.

 Kronik Bronşit;

Uzun süreli olan bronşit hastalığı çeşididir genelde en az 3 ay süreli görülür. Kronik Bronşitin başlarında kişi bu durumdan çok rahatsız olmaz uzun süren öksürük, balgam sorunları sonunda KOAH adı verilen hastalığa dönüşebilir. Kronik Bronşitte kişi tedavisine özen göstermeli kötü gazlardan korunmalı sigara kullanımı bırakmalı ve kendine dikkat etmelidir.

 Bronşit Belirtileri:

Bronşit ilk başta öksürük belirtisi gösterir kişi kesik kesik sürekli öksürmeler yaşamaya başlar. Akut Bronşitte kişide sürekli geçmeyen ateşlenmeler yaşanabilir. Öksürük zamanla göğüste yanmaya ve kasılmalara çevirir kişi solunum güçlüğü yaşamaya başlar ve 3 ay aralıksız bu durumlarla Kronik Bronşite dönüşür.

 Bronşit Tedavisi:

Akut Bronşitte genelde ilaç tedavisi kullanılmayabilir. Zamanla kişi kendine dikkat ederse sigara kullanımını azaltır ise kendiliğinden geçer ama Kroniğe dönüşen bronşitte doktor öksürüğü azaltmak veya ateşi düşürmek için ilaç verebilir. Bronşitte kişi bol su tüketmelidir bu balgam ve solunum yolunda rahatlamaya sebep olacaktır. Bronşiti çok ilerleyen kişiler şehir merkezlerinde ki kötü havadan korunmak için temiz hava olan bölgelere gidebilir ve tedavisine orada devam etmesi önemlidir. Çünkü Bronşitte temiz hava solunum yolunun kendini temizlemesi için önemlidir.

 

e-karaman.com

Son Güncelleme: 19.08.2016 14:47
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol