28 Kasım 2016 Pazartesi 18:02
Grip Nedir, Belirtileri Nelerdir, Korunma Yolları Nelerdir?

Toplumlarda Kış aylarında özellikle en sık görülen hastalıklardan biri de grip hastalığıdır. Ayrıca mevsim geçişlerinde de ortaya çıkabilen grip hastalığı etkisini uzun süreler devam ettirdiği takdirde bireyin en başta iş ve sosyal aktiviteleri olmak üzere birçok günlük faaliyetlerini olumsuz etkileyebilmektedir.

Genellikle soğuk hava iklimlerinin hakim olduğu bölgelerde kendini gösteren grip hastalığı ayrıca bulaşıcı olma özelliği sayesinde bireyler üzerinde ciddi oranlarda olumsuzluklara neden olabilmektedir. Genelde solunum yolları sebebiyle ve hızlı bir biçimde yayılım gösteren grip hastalığı ayrıca beraberinde bazı enfeksiyonlar yoluyla da ortaya çıkabilmektedir.

Çoğunlukla etkisini gösterdiği andan itibaren en fazla bir haftaya kadar devam edebilen grip hastalığı içinde bulunulan koşullara bağlı olarak bir haftadan daha uzun süreler devam edebilmektedir. Özellikle sık tekrar etmesi durumunda beraberinde başka hastalıklara da neden olabilen grip hastalığı taşıdığı nitelikleri bakımından sıradan bir sağlık sorunu ve genel anlamıyla tehlikeli bir vaka olmamaktadır. Ancak her ne kadar basit bir vaka gibi görünse de yapılan birçok araştırma sonucunda tüm toplumlarda her yıl birkaç bireyin grip hastalığına bağlı hayatını kaybettiği ortaya çıkmıştır. Bu sebeple grip hastalığı önem verilmesi gereken solunum yolu hastalıklarından ve henüz ilk belirtisi görüldüğü takdirde hemen doktora başvurulmalıdır.

Grip Hastalığının Başlıca Belirtileri Nelerdir?

 • Gribin en önemli belirtilerinden biri burun akıntılarıdır. Özellikle de sık tekrar eden burun akıntıları, hapşırık ve burun içi kaşınmaları grip hastalığının habercisi olabilmektedir.
 • Bununla birlikte aşırı yorgunluk ve halsizlik
 • Vücut direncinin zayıflaması ve ateşin yükselmesi
 • Nadiren de olsa vücudun aşırı terlemesi ve titremesi grip hastalığının en sık görülen belirtileridir.

Grip Hastalığı Nasıl Bulaşmaktadır?

Grip genellikle kullanılan yemek kaplarından, bireyler arasında paylaşılan giysilerden, ikili tokalaşmalardan ve yakın temas iletişimleri sonucu bulaşmaktadır. Bunun yanısıra grip hastalığına maruz kalan bireyin herhangi bir ortamda bulunması da hastanın çevresinde bulunan bireyleri de önemli oranlarda riske atabilmektedir. Bu ortamda bulunan hastanın havaya doğru hapşırması sonucunda havaya dağılan küçük su damlacıklarının içerisinde yer alan mikroplar etkileşim göstererek etrafta bulunan sağlıklı bireyler üzerinde yoğunlaşmakta ve bu durumun sonucunda ise sağlıklı bireylerin de grip hastalığına yakalanmasına neden olmaktadır.

Grip Hastalığından Korunmanın Yolları Nelerdir?

Grip hastalığından korunmanın birçok yolu bulunmaktadır. Bunlar sırasıyla şunlardır;

 • Grip aşısı yöntemi: Grip hastalığından korunmanın en temel yollarından biri düzenli olarak grip aşısının yapılmasıdır. Bunun için yapılması gereken her yıl bir sağlık kuruluşuna başvurarak aşının yapılmasıdır. Bu sayede grip hastalığının önü önemli ölçüde tutulmuş olmaktadır.
 • Grip teşhisi konan bireylerden uzak durulması: Grip hastalığından korunmanın en temel yollarından biri de hastalığa maruz kalan bireylerden geçici olarak uzak durmaktır. Hatta mümkünse hastanın bulunduğu ortamda bulunulmamalı ve yakın temas kurulmamalıdır. Bu durum hastalık etkisini tamamen kaybedinceye kadar sürdürülmelidir.
 • Soğuk havadan korunulması: Grip hastalığına maruz kalmamak adına ayrıca soğuk havalarda kalın giysiler giyilmeli ve baş ve ayaklar sıcak tutulmalıdır. Özellikle kafaya kalın bereler takılmalı ve ayaklara ise kalın çoraplar giyilmeli bu sayede vücut ısısı korunabilmekte soğuk algınlığına bağlı meydana gelebilecek hastalıkların önü kapatılmaktadır.
 • Sebze ve meyvelerin bolca tüketilmesi: Özellikle kış aylarında bol miktarda sebze ve meyve tüketilmelidir. Bu sayede bağışıklık sistemi mekanizması güçlendirilmekte ve başta grip hastalığı olmak üzere birçok hastalığa karşı direnci arttırmaktadır.

Grip Hastalığı Daha Çok Kimlerde Görülmektedir?

 • Grip hastalığı hemen hemen her yaştan bireylerde görülebilmektedir. Ancak şu şartlar içerisinde bulunan bireylerde daha sık görülebilmektedir.
 • Soğuk iklim kuşaklarında yaşayan bireylerde.
 • Bağışıklık sistemi zayıf olan bireylerde.
 • Çocuk ve yaşlı bireylerde.
 • Günlük kişisel temizliğine önem vermeyen bireylerde.
 • Soğuk hava şartlarında açık alanlarda uzun süreli kalan ve çalışan bireylerde.
 • Özellikle kış aylarında aşırı soğuk su tüketen bireylerde çok sık görülmektedir.

Grip Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Grip hastalığında uygulanan en etkili tedavi yöntemleri grip aşısı ve ilaç yöntemleridir. Grip aşısı sayesinde hastalık henüz başlangıç aşamasındayken veya başlamadan önce kontrol altına alınmaktadır. İlaç yöntemi sayesinde ise grip hastalığı birkaç gün içerisinde tamamen ortadan kaldırılabilmektedir. Ancak günümüzde birçok birey doktora danışmadan evlerinde bazı yan etkili tedavi metotları uygulamaktadır. Taşıdığı birçok riskler bakımından grip hastalığının yanında bazı hastalıkların da oluşmasına neden olabilen evde uygulanan bu yöntemler ayrıca grip hastalığını da ortadan kaldıramamaktadır. Bu nedenlerden ötürü sadece grip hastalığının değil tüm hastalıkların tedavisinde yalnızca doktordan yardım talep edilmelidir. Grip hastalığının ilk belirtisi görüldüğü takdirde hemen ilgili doktora başvurulmalı ve doktorun önerileri doğrultusunda hareket edilmelidir.

Not: Yazı bilgi içeriklidir. Reçete değildir.
Son Güncelleme: 28.11.2016 18:02
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.