kent otel
04 Mart 2017 Cumartesi 20:17
Isırgan Otunun Yan Etkileri

Isırgan Otunun Yan Etkileri

Isırgan otu kanıtlanmış pek çok şifa içeren vücudu güçlendirip temizleyen bazı hastalıklardan koruyan önemli bir bitkidir. Tabi diğer tüm şifalı bitkiler gibi yan etkileri olup bilinçsiz kullanımı vücutta birçok olumsuzluklara yol açabilmektedir. Bu nedenle doktor kontrolünde kullanılması tavsiye edilir.

 Peki, nedir bu yan etkileri ve kullanılmaması gereken durumlar

e karaman sitemizin edindiği bilgilere göre, Özellikle alerjisi olan hastalarda mide ağrısı, terleme, ishal gibi yan etkilere rastlanmıştır.

 Isırgan otu yaprakları açık bir yara üzerinde kullanılmamalıdır. Hamilelikte doktorlar tarafından kullanılmaması önerilmiş olumsuz yan etkileri olduğu ileri sürülmüştür. Özellikle adet dönemini değiştirebileceğinden hamile kalmak isteyen anne adaylarının kullanması önerilmez.

 Bitki kan şekerini etkilediğinden şeker hastaları tarafından kullanılmaması önerilir

 Isırgan otu suyu kandaki pıhtılaşmayı etkileyebildiğinden bazı antibiyotik ilaçlarla birlikte tüketilmemelidir.

Uygun dozda kullanımında güvenli kabul edilmektedir aksi durumlarda olumsuz yan etkiler doğurabilmektedir. Tansiyon düşürücü ilaç ve bitkilerle birlikte kullanıldığında tansiyonu olması gerekenin altına düşürdüğünden kullanılması yan etkiler doğurabilir bu durumda tansiyon hastalarının kullanması önerilmez. Böbrek hastalığı olan hastaların kullandığı ilaçlarla etkileşime girebildiğinden doktor kontrolünde ve dikkatli kullanması tavsiye edilir.

Isırgan otu tarihi

Isırgan otu ilk olarak ne zaman kullandığı kesin olarak bilinmese de orta çağ döneminde Avrupa da geçmişten günümüze birçok hastalığın tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir.

Kullanım Şekli ve Dozaj

Çay olarak tüketilmek isteniyorsa 1,5 gram kadar ısırgan otu yaprağını soğuk suya atarak kaynayana kadar pişirmeli yaklaşık 1-1,5 dakika kadar kaynatılmalı, işlem sonrasında 10 dakika kadar beklemeye almalı ve süzerek içilmelidir.

Tadı

Tadı buruk, sindirim sonrası acıdır.

Kullanılan Kısımları:

Bitkinin tüm kısımları kullanılmaktadır.(Toprak üstü, toprak altı)

 Bilimsel Araştırmalar:

Isırgan otuyla ilgili günümüze kadar birçok bilimsel araştırma yapılmış. Birçok hastalıkta kullanılmış ve kullanılmaya devam etmektedir. Bu konuyla ilgili araştırmalarda birçok hastalıkta ısırgan otu tedavisi denenmiş, deneyler yapılmış ve bilim dünyasında kabul edilmiştir.

e-karaman.com

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol