Reklam
Reklam

Bakan Varank, 6,8 Milyon TL'lik KOP Sosyal Projelerini Onayladı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 6,8 Milyon TL’lik KOP Sosyal Projelerini Onayladı

Bakan Varank, 6,8 Milyon TL'lik KOP Sosyal Projelerini Onayladı
20 Ekim 2018 - 15:53

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, KOP Okuyor ve KOP SOGEP kapsamında desteklenecek 6 Milyon 772 Bin TL tutarındaki 35 projeyi onayladı. 

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin ilk 100 günlük icraat programı arasında yer alan ve KOP Okuyor Projesi kapsamında kurulması planlanan KOP Millet Kıraathanelerinin bütçesi onaylandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın onay verdiği projeler için uygulayıcı kuruluşlara 6 Milyon 772 Bin TL kaynak aktarılacak. 

Aksaray, Karaman, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Niğde ve Yozgat illerinden oluşan KOP bölgesinin topyekûn kalkınmasını hızlandırmak amacıyla, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı olarak faaliyetlerini yürüten Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, KOP Okuyor ve KOP SOGEP sosyal projeleri ile bölgenin beşeri ve sosyal kalkınmasına yönelik projelere destek veriyor. 

“Beşeri ve Sosyal Kalkınma alanında 35 Proje desteklenecek”

KOP Bölgesinin beşeri sermayesini ortaya çıkartacak; istihdama yönelik eğitim, kültür, sanat ve toplumun dezavantajlı kesimlerini ilgilendiren, sosyal içerme projelerine büyük önem verdiklerini ifade eden KOP İdaresi Başkanı İhsan Bostancı, “Kamu kurum ve kuruluşlarımızın sosyal projelerini mali destek programları kapsamında önemli katkılar sağlıyoruz. Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank, KOP Bölgesinde Okuma Alışkanlığının Geliştirilmesi Projesi (KOP Okuyor) kapsamında bölge illerimizin tamamında 22 adet KOP Millet Kıraathanesi kurulması için 3 milyon 600 Bin TL, SODES Programının uygulanmadığı bölge illeri olan Karaman, Kırıkkale, Kırşehir, Konya ve Nevşehir illerinde ise KOP Sosyal Gelişim Programı (KOP SOGEP) kapsamında 13 adet Sosyal Gelişim Atölyesi oluşturulması için 3 Milyon 172 Bin TL olmak üzere toplam 35 Sosyal Proje için 6 Milyon 772 Bin  TL tutarındaki destek paketini imzaladı.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin ilk 100 günlük icraatlarını açıkladığı Eylem Planına girmeyi başaran KOP Okuyor Projesinin, diğer Bölge Kalkınma İdarelerine örnek gösterilen başarılı projeler arasında yerini aldığını vurgulayan KOP İdaresi Başkanı Bostancı, “KOP Okuyor Projesi kapsamında; bugüne kadar Z-kütüphaneler, çocuk kütüphaneleri, gezici kütüphaneler, köy okullarına kitaplıklar olmak üzere pek çok projeye destek verdik. Şimdi ise ‘KOP Millet Kıraathanesi’ ile illerimizin tam teşekküllü kütüphanelere kavuşmaları sağlanacak. KOP SOGEP ile toplumun içinde bulunduğu yoksulluk ve göç gibi olgulardan kaynaklanan sorunları gidermeyi, özel politika gerektiren kesimlerin ekonomik ve sosyal hayata aktif şekilde katılmalarını sağlayarak toplumsal bütünleşmeyi güçlendirmeyi ve kalkınma sürecini hızlandırmak amacıyla ‘Sosyal Gelişim Atölyeleri’ kuracağız. Ben bu projelerin hazırlanmasında emekleri olan tüm kamu kurum ve kuruluşlarımızın ilgili personeline, proje fikirlerinin oluşmasındaki katkılarından dolayı sayın Valilerimize ve bizlere bu projeleri uygulama imkânı sağlayan Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank’a teşekkürlerimi iletiyor, projelerin bölgemize, ülkemize ve geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza hayırlı olmasını diliyorum.” diye konuştu. 

2018 YILI KOP OKUYOR (KOP MİLLET KIRAATHANELERİ) KAPSAMINDA PROJELERİ DESTEKLENMEYE HAK KAZANAN KURUMLAR

Sıra No    Kurum Adı
1    Yahşihan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü
2    Nevşehir Valiliği İl Özel İdaresi
3    Güzelyurt İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü
4    Boğazlıyan Kaymakamlığı
5    Aksaray İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü
6    Ayrancı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü
7    Ahırlı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü
8    Niğde İl Müftülüğü
9    Kırıkkale İl Emniyet Müdürlüğü
10    Sorgun İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü
11    Çiçekdağı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü 
12    Ulukışla Kaymakamlığı
13    Aksaray Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü
14    Yozgat Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü
15    Niğde İl Milli Eğitim Müdürlüğü
16    Ürgüp Kaymakamlığı
17    Derebucak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü
18    Karamanoğlu Mehmetbey İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğü
19    Çekerek Kaymakamlığı
20    Derbent Kaymakamlığı
21    Bor Halil Nuri Bey İlçe Halk Kütüphanesi Müdürlüğü
22    Konya Büyükşehir Belediyesi 


2018 YILI KOP SOGEP (KOP SOSYAL GELİŞİM ATÖLYELERİ) KAPSAMINDA PROJELERİ DESTEKLENMEYE HAK KAZANAN KURUMLAR

Sıra No    Kurum Adı
1    Cihanbeyli Kaymakamlığı
2    Keskin İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü
3    Boztepe Kaymakamlığı
4    Kırşehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü
5    Mucur Kaymakamlığı
6    Seydişehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü
7    Ürgüp Belediyesi
8    Meram İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü
9    Karatay İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü
10    Beyşehir Belediyesi Başkanlığı
11    Karaman Denetimli Serbestlik Müdürlüğü
12    Nevşehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü
13    Selçuklu Belediye Başkanlığı


 


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum