Reklam
Reklam

Vali Gül, "Gaziantep tarıma dayalı sanayide çok güçlü"

2019 yılı içerisinde çiftçilere dağıtılması planlanan 300 bin adet zeytin ve fıstık fidanı için Gaziantep Valiliği, Şahinbey Belediyesi ve Tarım ve Orman İl Müdürlüğü arasında protokol imzalandı. Vali Gül, protokol imzan töreninde Gaziantep’in tarıma dayalı sanayide çok güçlü olduğunu söyledi.

24 Aralık 2018 - 11:17

Valilik makamında gerçekleştirilen imza töreninde çiftçilere verilen desteğin önemine dikkat çeken Vali Gül,“Gaziantep bir sanayi kenti olmasının yanında tarıma dayalı sanayide de çok güçlü. Tarım hem sanayimize destek oluyor hem de vatandaşlarımızın ekonomik olarak göç etmesini engellemeye yardımcı bir araç oluyor.  150 bin zeytin, 150 bin fıstık fidanı dağıtımını aynı zamanda bir çevre projesi olarak da değerlendirebiliriz. Çiftçilerimize destek olurken çevremizi de ağaçlandırmış oluyoruz. Bunun yüzde ellisinin Şahinbey Belediyemiz tarafından karşılanması takdire şayandır. Tarım ve Orman Bakanlığımızın da bu konuda önemli çalışmaları ve destekleri devam ediyor.  Böylece çiftçilerimizde nefes almış oluyor” dedi.
 
Şahinbey Belediyesi’nin, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile birlikte İslâhiye’deki zeytin ağaçlarından daha fazla fidan dağıtmasının olağan üstü bir proje olduğunu dile getiren Vali Gül, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Karayılan ve emeği geçenlere teşekkür ederek çiftçilere hayırlı bereketli bol kazançlar getirmesi temennisinde bulundu.
 
Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, çiftçilere destek sağlamak için çalıştıklarını belirterek, “Şahinbey Belediyesi olarak toplumun her kesimine destek sağlamayı kendimize prensip edindik. Bu çerçevede çiftçilerimizde destek oluyoruz. Geçtiğimiz yıl başladığımız uygulama ile çiftçimize 4 bin ton arpa ve buğday tohumu, 4 bin ton gübre, 3 bin 500 ton hayvan yemi, 600 bin adet zeytin fidanı dağıtımı gerçekleştirdik. Çiftçimizden gelen talep üzerine yine 150 bin adet zeytin fidanı ve 150 bin adet fıstık fidanı dağıtımı yapacağız. Dağıtımını yapacağımız fidanların yarısını çiftçilerimiz yarısını da Şahinbey Belediyesi olarak biz karşılayacağız. İl ve ilçe Tarım ve Ormancılık Müdürlüğümüz ile birlikte bu çalışmayı yürütüyoruz. Dönüm başına 20 ağaç veriyoruz. Bölgemiz zeytin ve fıstık yetiştirmeye uygun olduğu için çiftçilerimize böyle bir destek sağlamış olacağız” dedi.
 
Tarım ve Ormancılık İl Müdürü Mehmet Karayılan ise çiftçilere verilen desteğin çok önemli olduğunu belirterek “Geçtiğimiz yıl Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu 500 bin adet zeytin fidanı dağıtımı yapacaktı. Ancak talep artınca bunu 600 bine çıkardı. Sadece İslahiye ilçemizde 437 bin adet zeytin ağacı bulunuyor. Ancak Şahinbey Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Tahmazoğlu, bir yılda bunun çok fazlasının dağıttı. Bu senede 150 bin zeytin, 150 bin fıstık fidanı dağıtımını birlikte yapacağız. Bundan önce dağıtılan arpa ve buğday tohumu Şahinbey İlçemiz’in yüzde 75 ihtiyacını karşıladı” dedi.
 
Yapılan açıklamalar sonunda Vali Davut Gül, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ve Tarım ve Orman İl Müdür Mehmet Karayılan arasında protokol imzalandı.
 
 
 
 


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum