Reklam
Reklam

Bombardıman altındaki Humus El-Waar'dan tahliyeler başladı

Suriye direnişi başladıktan kısa bir süre sonra muhaliflerin eline geçen ve yaklaşık 1.5 sene önce Esed güçleri tarafından etrafı çevrilerek sürekli bombalanan Humus El-Waar’dan tahliyeler başladı.Daha önce 35 bin kişinin yaşadığı...

Bombardıman altındaki Humus El-Waar'dan tahliyeler başladı
18 Mart 2017 - 18:52

Suriye direnişi başladıktan kısa bir süre sonra muhaliflerin eline geçen ve yaklaşık 1.5 sene önce Esed güçleri tarafından etrafı çevrilerek sürekli bombalanan Humus El-Waar’dan tahliyeler başladı.

Daha önce 35 bin kişinin yaşadığı El-Waar’da şu anda bulunan siviller tahliye için Cerablus, Babusselam ve İdlib bölgesine tahliye ediliyor. Tahliyeler için tüm hazırlıklarını tamamlayan Kızılay ve İHH İnsanı Yardım Vakfı gelen mülteciler için bölgede çadır kurmanın yanısıra seyyar fırın ve aşevini de hazır bekletiyor.

Bugün ilk etapta Kuzey Halep, Cerablus ve Babsusselam bölgesine tahliye edilen konvoyda 3 ambulans ve 32 otobüs bulunuyor. 306 ailenin bulunduğu otobüslerde 412 kadın, 519 çocuk ve 423’ü 18 yaş gurubu olmak üzere toplam 1354 kişi bulunuyor.

İHH Suriye Koordinatörü Ömer Koparan, İHH İnsani Yardım Vakfı olarak 6 senedir Suriye’de savaşın başlamasıyla birlikte mağdur olan insanlara insani yardım götürmenin yanı sıra insani diplomasi çalışmaları da yürüttüklerini, bu bağlamda bugün Humus El-Waar’dan gelen 306 aile için başta barınma olmak üzere her türlü hazırlığı yaptıklarını söyledi.

Koparan, şu anda mobil fırın ve aşevinin çalışır durumda hazır beklediği, buraya ulaşan insanların ihtiyaçlarını karşılamak için ekip olarak tüm hazırlıklarının tamam olduğunu dile getirdi.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum