Reklam
Reklam

PageGroup, Türkiye'nin 2018 İş Trendlerinin İzini Sürdü

Uluslararası işe alım ve danışmanlık şirketi PageGroup sektörel analizlere ve gözlemlerine dayalı bir yaklaşımla, Türkiye’nin finans, İK, mühendislik, satış ve pazarlama alanlarında 2018 yılının öne çıkacak trendlerinin izini sürdü. Böylece yeni yılda sektörlerin öncelikli eğilimlerinin haritası ortaya çıktı.

28 Şubat 2018 - 16:23

Z Kuşağı Akını

İş hayatında 2018 yılından itibaren İK lar Z kuşağı patlaması ile yüzleşecek. Geçtiğimiz yıllarda 2 milyondan fazla öğrenci üniversite sınavlarına giriş yaptı. Türkiye’yi 2 ile 4 yıllık programlarla 900 bin kişilik bir öğrenci nüfusu bekliyor. Yakın gelecekte tam zamanlı eğitimlerini tamamlayan Z kuşağı grubunun 6 milyona ulaşması bekleniyor. Bu da yeni bir istihdam profilini gündeme getiriyor.Yetenek havuzunda dijital dönüşümİstihdam dijital dönüşüm ile yeni kavramlara ve stratejilere kapılarını açarken, İK uzmanlarının da farklı jenerasyonların farklı beklentilerine hazırlıklı olmaları gerekiyor. Dijital yerliler, İK uzmanları için derin ve geniş bir aday havuzu oluşturarak yetenek edinimi ve yeteneği barındırma konusunda gelecekteki başarıların anahtarı oluyor. Yetenek kazanımı şu anda şirket gündemlerinin ilk sıralarında yer alıyor. Araştırmalar şirketlerin yaklaşık %80'inin bu konuyu önemli veya çok önemli olarak nitelendirdiğini gösteriyor.Fintech’de hasat zamanıPageGroup uzmanları, mobil cihazlara erişimi olan genç ve eğitimli nüfusuyla Türkiye’de 2010 yılından bu yana Fintech pazarının belirgin bir büyüme kaydettiğini dile getiriyor. Dijital çağın nimetlerinden en iyi faydalanan sektörler arasında yer alan finans büyük bir döşümün meyvelerini 2018 de daha fazla toplayacak. İstihdamda mali yönetim yazılımları, elektronik dönüşüm çözümleri sunan ve muhasebe mülk yönetimi hizmetleri veren şirketler yeni yılda öne çıkacak. Enerjide ulusal politikalar dönemiÜlkenin petrol ve gazda dışa bağımlılığını azaltmak ve sürdürülebilir bir yapı kurmak amacıyla kamu ve özel sektörde ulusal politikalar hız kazanıyor.  Bu alandaki projeler, Türkiye'yi küresel enerji pazarında daha iyi bir konuma taşıyacak arz güvenliği, lokalizasyon ve piyasa sinerjileri üzerine odaklanıyor. 2009 yılından bu yana Türkiye’de özellikle yenilenebilir enerji alanında bir yükseliş gözlemleniyor. Sektörün nabzını iyi tutan şirketler bu alanda enerji yatırımlarını güçlendiriyor. Avrupa ve Asya’nın kesiştiği noktada yer alan Türkiye, global hidrokarbon pazarında önemli roller üstleniyor. Üretimde Orta Doğu ve Körfez bölgelerinin gerisinde olsa da lojistik bakımından Hazar Denizi, Karadeniz, Rusya ve Orta Doğu'ya uzanan çok sayıda boru hattıyla Güney Avrupa'nın anahtarını elinde tutuyor. Bu alanda elinde bulundurduğu kilit pozisyon, Türkiye ekonomisinde mühendisliğin önemini korumasını sağlıyor.  Mühendislik iş dünyasına yeni fırsatlar sunuyorTürkiye güçlü mühendislik sektörü ve uzmanlarıyla            gelişmiş pazar fırsatları sunuyor. Bu alanda son yıllarda özellikle makine mühendisliği endüstrisi 15 Milyar Euro ile ekonominin önemli bir parçasını oluşturarak hidrokarbon alanında varlığını güçlendiriyor. Türkiye ayrıca, özellikle makine mühendisliği alanında, 2016 da 144 patentle, AB'de tescil edilen patentler konusunda Avustralya, Norveç ve Polonya'yı takip ediyor. E-ticarettin yeni yatırımlara iştahı hala açık

Türkiye’nin genç ve dinamik tüketici nüfusunun etkisiyle, e-ticaret ve mobil pazarlama sektöre yatırım yapacaklar için hala cazip fırsatlar sunabilecek alanlar barındırıyor.  E-ticaret pazarı, 2022 yılında 51 milyona ulaşması beklenen mobil kullanıcı nüfusu ile dev bir büyüme potansiyeli taşıyor. Diğer yandan dijitalleşmenin pazarda yaygınlaşması ise markaların faydalanabileceği e-ticaret imkânları için yeni alternatifler ortaya çıkıyor. E-ticarette, pazarlama harcamaları ve sektörün genel boyutu dikkate alındığında, yeni yılda da genel atmosfer, markaların yararlanabileceği her türlü çevrim içi temas noktasında büyümenin artarak devam edeceğini işaret ediyor.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum