Reklam
Reklam

Huawei'ye kötü haber! Bir ülke daha yasakladı

İsveç Posta ve Telekom Müdürlüğü nden (PTS) yapılan açıklamada, 5G altyapısı lisansları hakkında yapılan değerlendirmede İsveç Silahlı Kuvvetleri ve güvenlik servisi tarafından verilen tavsiyeler doğrultusunda Huawei ve ZTE firmalarına yasak getirildiği duyuruldu. Euronews ta yer alan habere göre, Avrupalı ​​hükümetler, Huawei ekipmanının Pekin tarafından casusluk için kullanılabileceğini iddia eden Washington dan gelen diplomatik baskıyı takiben 5G ağları inşa […]

Huawei'ye kötü haber! Bir ülke daha yasakladı
24 Ekim 2020 - 17:28

İsveç Posta ve Telekom Müdürlüğü nden (PTS) yapılan açıklamada, 5G altyapısı lisansları hakkında yapılan değerlendirmede İsveç Silahlı Kuvvetleri ve güvenlik servisi tarafından verilen tavsiyeler doğrultusunda Huawei ve ZTE firmalarına yasak getirildiği duyuruldu.

Euronews ta yer alan habere göre, Avrupalı ​​hükümetler, Huawei ekipmanının Pekin tarafından casusluk için kullanılabileceğini iddia eden Washington dan gelen diplomatik baskıyı takiben 5G ağları inşa eden Çinli şirketlerin kontrolleri sıkılaştırıyor.

ABD nin ardından İngiltere, Fransa ve Belçika da Huawei tarafında üretilen 5G altyapı ekipmanlarına yasak getirilmişti. Huawei, ulusal güvenlik riski olduğunu defalarca reddetti.

ABD NİN BASKISI ARTIYOR

ABD yönetimi, Temmuz ayında Huawei nin Amerikan teknolojisine erişimini engellemeyi amaçlayan kısıtlamalarını artırmış ve şirketin 38 iştirakini ekonomik kara listeye almıştı. Çin ise bu kararı "küresel ticarete zarar veriyor" diyerek protesto etmişti.

ABD Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Huawei nin ABD teknolojisiyle yazılımının kullanıldığı yarı iletken çip alımlarını engellemeyi amaçlayan ve mayıs ayında uygulamaya konan kısıtlamaların genişletildiği bildirilmişti.

Huawei nin 21 ülkedeki 38 iştirakinin de ekonomik kara listeye alındığı belirtilen açıklamada, şirket ve iştirakleri için ihracat kontrolüne tabi ögeleri içeren işlemlere yönelik lisans alma şartı getirildiği kaydedilmişti.

İlginizi ÇekebilirApple, iPhone 12 serisini tanıttı! iPhone 12 fiyatı ve özellikleri belli oldu! İlginizi ÇekebilirHuawei ye yaptırım Samsung a yaradı!

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum