Büyükçekmece'de Kadınlar Günü'ne özel "Cumhuriyet Dönemi Şapkaları Sergisi"

Büyükçekmece Belediyesi, 8 Mart Kadınlar Günü’ne özel sergi açılışı yaptı. Sergide 1920-1940 yılları arasını kapsayan kadın şapka modelleri görücüye çıktı.Büyükçekmece Belediyesi, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri...

Büyükçekmece'de Kadınlar Günü'ne özel "Cumhuriyet Dönemi Şapkaları Sergisi"
08 Mart 2017 - 17:29

Büyükçekmece Belediyesi, 8 Mart Kadınlar Günü’ne özel sergi açılışı yaptı. Sergide 1920-1940 yılları arasını kapsayan kadın şapka modelleri görücüye çıktı.

Büyükçekmece Belediyesi, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında anlamlı bir sergiye ev sahipliği yaptı. Sanatçı Dr. Ceyhun Berkol tarafından tasarlanan 34 parça halindeki ‘Cumhuriyet Dönemi Şapkaları Sergisi’nin açılışı Atatürk Kültür Merkezinde yapıldı. Serginin açılışını Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün’ün eşi Hatice Akgün ve Dr. Ceyhun Berkol gerçekleştirdi.

"Türk kadını şapkayı sevdi"

Cumhuriyetin kurucusu Atatürk’ün giysi ve aksesuarlardaki yeniliklere verdiği önemi anlatan serginin hazırlayıcı Dr. Ceyhun Berkol, serginin 1 buçuk aylık bir hazırlık sonucu tamamlandığını söyledi. Şapkalarda genel olarak ana formlara bağlı kaldığını ifade eden Berkol, "Bir buçuk ay kadar süren yoğun bir çalışma sonunda 1920, 1930 ve 1940’lı yılların Türkiyesinde kullanılan şapkaların modellerini hazırladım. Genel olarak ana formlara sadık kaldım. Üzerlerinde küçük sanatsal farklılıklar oluşturdum. Sergimiz 34 parça. Türkiye açısından kadınlar günü çok önemli. Çünkü bugüne hassasiyeti oluşturan bizim Atamızdır. Büyük Atatürk kadına seçme ve seçilme hakkı verdi ve kadın erkek eşitliğinin üzerinde ayrıntılarıyla durdu. Onu seven halkı onun yaratmak istediği çağdaşlaşma yolunda Atamın arzularına uydu ve severek kabullendi. Türk kadını şapkayı sevdi" dedi.

Serginin açılışına katılan kadınlar da şapkalara büyük ilgi gösterdi. Telefonu eline alan kadınlar özellikle beğendikleri modellerin fotoğrafını çekti.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum