Reklam
Reklam

KARAMAN DSYB'NİN HİZMETE ALDIĞI BİÇERDÖVER ÇALIŞMAYA BAŞLADI

KARAMAN'da bu yıl 400 bin ton rekolte beklenen sılajlık mısırda hasat dönemi başladı. Karaman Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği yaptıkları proje ile TKDK'dan aldıkları 3 milyon 400 bin liralık biçerdöveri hasatta kullanmaya başladı.

KARAMAN DSYB'NİN HİZMETE ALDIĞI BİÇERDÖVER ÇALIŞMAYA BAŞLADI
04 Eylül 2021 - 12:31 - Güncelleme: 04 Eylül 2021 - 12:34
Merkeze bağlı Demiryurt köyündeki hasat törenine AK Parti Karaman Milletvekili Selman Oğuzhan Eser, KMÜ Rektörü Prof. Dr. Namık AK, AK Parti İl başkanı Abidin Çağlayan ve Merkez İlçe Başkanı Murat Öztürk, Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram, Karaman Süt Üreticileri Birliği Başkanı Süleyman Selim Akkuş, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) İl Koordinatörlüğü çalışanları ve vatandaşlar katıldı.

Hayvancılıkta en önemli girdinin yem olduğunu belirten birlik başkanı Ali Dorla biz birlik olarak üreticilere faydayı olabilmek adına projeler geliştiriyor, üreticilerimizi yeni teknolojilerle tanıştırmayı hedefliyoruz. Hayvancılıkta en önemli girdi yem. Bir üretici yemini ne kadar hesaplı temin edebilirse o kadar çok verimli üretim yapabilir. Son yıllarda yeşil mısırdan elde edilen silaj önemli bir hale geldi. Bizde bunu düşünerek hazırladığımız proje ile bu mısır silajı yapan biçerdöveri birliğimize kazandırdık" dedi.

Birliğe kazandırılan biçerdöverin değerinin 3 milyon 400 bin lira civarında olduğunu, hazırlanan ve TKDK tarafından desteklenen proje ile bu miktarın 2 milyon 300 bin lirasının TKDK tarafından hibe olarak verildiğini söyleyen Dorla şöyle devam etti; "Üreticilerimizin bir çoğu yem ihtiyacı için mısır ekmekte. Fakat piyasada yeteri kadar makine olmadığı için ektikleri mısırı biçtirip silaj yaptırmakta zorlanmaktaydılar. Bu makineyi birliğimize kazandırarak hizmete sunduk. Makinemiz 10 günde bin dekarın üzerinde alan biçti. Karamanda beklenen mısır silajı rekoltesi 400 bin ton. Bunun 50 bin tonunu birlik olarak biz dereceğiz. Makinemiz saatte 100 ton silaj yapabiliyor. Bizim makinemizin devreye girmesiyle piyasa dengelendi. Üreticilerimizin tarlalarının durumuna göre 2 bin ile 50 bin lira arasında parası cebinde kalmış oluyor. Ben biçerdöverimizin Karamanımıza hayırlı olmasını diliyor emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi. Dorla'nın konuşmasının ardından protokol üyeleri biçerdöverin üzerine binerek hasat yaptı.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum