Reklam
Reklam

KARAMAN TANITIMINA KATKI SAĞLAYACAK

Karaman’da 21 farklı Eko Turizm aktivitesi için 70 parkur belirlendi.

KARAMAN TANITIMINA KATKI SAĞLAYACAK
17 Temmuz 2020 - 17:20

KARAMAN’DA EKO TURİZMDE ATAK BEKLENİYOR

Karaman’da 21 farklı Eko Turizm aktivitesi için 70 parkur belirlendi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Türkiye Turizm Strateji 2023 Belgesinde Eko Turizm alanı olarak ilan etmesinin ardından Karaman’da Kültür Müdürlüğü turizme yönelik doğal, tarihi ve kültürel potansiyelin geliştirilmesi adına çalışmalar yürütüyor.

Kültür ve Doğa Turizminin alt sektörü olan Eko Turizmin alt yapısının geliştirilmesi, doğal çevre ile turizm faaliyetlerini bütünleştirilmesi, insan kaynaklarının eğitim ve kültür düzeylerinin yükseltilmesi, turizmde alternatif gelir kaynakları oluşturulmasına yönelik Karaman Eko Turizminin Geliştirilmesi Projesi hazırlanmış, hazırlanan proje Mevlana Kalkınma Ajansı tarafından olumlu sonuçlanarak kabul edilmişti.

Karaman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve MEVKA tarafından finanse edilen Karaman Eko Turizminin Geliştirilmesi Projesinin aşamaları belli oldu.

Buna göre proje kapsamında Karaman merkez, Ayrancı, Başyayla, Ermenek, Kâzımkarabekir ve Sarıveliler ilçelerinde 21 farklı eko turizm aktivitesine altlık oluşturacak 70 parkur belirlendi. 

Parkurların koordinatları alınarak video ve fotoğraf çekimlerinin gerçekleştirildiği, parkurlara ait yazılım çalışmaları, iki dilde yapılacak olan Web portalı, mobil uygulamalar, kitap çalışmaları, parkur haritası ve 25 dakikalık parkur belgesel film yapım çalışmaları ise birkaç ay içerisinde tamamlanması planlanıyor.
 
Yine aynı proje kapsamında Bitki Gözlemciliği, Foto Safari, Trekking (Yürüyüş Parkurları), Orientering, Dağ Tırmanışı, Kuş Kelebek Gözlemciliği, Yaban Hayatı, Bisiklet Parkurları, Yayla Turizmi, Mağara Turizmi, Su Sporları (Kano, Tekne, Su Bisikleti Yelken), Yamaç Paraşütü, Rafting, Sportif Olta Balıkçılığı, Kamp ve Karavan Alanları, Kayak Merkezi, Yaban Hayatı Yaşam Alanları, Yöresel Pazar, Offroad Parkuru, Agro Turizm, Dağ Koşusu ve Yaban Hayatı gibi 21 aktivite yapılması bekleniyor.


 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum