Reklam
Reklam

Tarihin en büyük tekelleşme davası: ABD devleti Google'a karşı

ABD Adalet Bakanlığı tarihindeki en büyük tekelleşme davasını dün ’a karşı açtı. Trump hükümetinin arama sonuçlarında Cumhuriyetçilerin ilgilenebileceği sonuçları çıkarmadığı gerekçesiyle ’ı suçlamasının ardından davanın açılması dikkat çekti. ’ın hakkında daha önce Avrupa’da da olduğu gibi soruşturma açılabilecek pek çok konu varken Adalet Bakanlığı’nın sadece arama sonuçlarına odaklandı. Sozcu.com.tr’nin incelediği 64 sayfalık dava dosyasında yer […]

Tarihin en büyük tekelleşme davası: ABD devleti Google'a karşı
24 Ekim 2020 - 17:28

ABD Adalet Bakanlığı tarihindeki en büyük tekelleşme davasını dün 'a karşı açtı. Trump hükümetinin arama sonuçlarında Cumhuriyetçilerin ilgilenebileceği sonuçları çıkarmadığı gerekçesiyle 'ı suçlamasının ardından davanın açılması dikkat çekti.

'ın hakkında daha önce Avrupa'da da olduğu gibi soruşturma açılabilecek pek çok konu varken Adalet Bakanlığı'nın sadece arama sonuçlarına odaklandı.

Sozcu.com.tr'nin incelediği 64 sayfalık dava dosyasında yer alan bilgilere göre 'ın Apple ile yaptığı işbirliği Adalet Bakanlığı tarafından uzun süredir takip ediliyormuş.

Dosyada yer alan bilgilere göre , iPhone'ların internet tarayıcısı Safari'nin varsayılan arama motoru olmak için Apple'a yılda yaklaşık 11 milyar dolar ödüyor. ( ın bağlı olduğu Alphabet'in kârının üçte biri) Bunun karşılığında ise 'ın arama hacminin yüzde 50'sinin iPhone aramalarından oluştuğu ifade ediliyor. Wall Street Journal'da yer alan bilgilere göre söz konusu istatistik hakkında yorum yapmadı.

ın CEO su Pichai ve Apple ın CEO su Tim Cook/Fotoğraf: Reuters

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum