Reklam
Reklam

Kayseri'ye müjde verdi

Kayseri - Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, 1977-78 döneminde mezun olduğu o yıllardaki ismi Sanat Okulu olan Merkez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin mezunlar buluşmasına katıldı. Başkan Çelik, birlik beraberlik vurgusu yaptığı konuşmasında Kayseri’ye bir de müjde verdi.

Kayseri'ye müjde verdi
21 Mayıs 2017 - 19:40

Başkan Çelik, Talas’a Havacılık Lisesi yapacaklarını açıkladı.
Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Merkez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde okul idarecileri ve mezunlar buluşmasını düzenleyen tertip komitesi yöneticileri tarafından karşılandı. Mezunlar Buluşmasında katılımcılara simit ve çay ikram edildi.

40 yıl önceki arkadaşlarıyla hasret gideren ve eski günleri yad etme imkanı bulan Başkan Mustafa Çelik, burada yaptığı konuşmada okulun ihtiyaçlarıyla ilgili Mezunlar Derneği Başkanı Mehmet Ünver’in sözlerini hatırlatarak yaz tatili ile birlikte tüm ihtiyaçları gidermek için çalışmalara başlayacaklarını söyledi.

Yıllar sonra yeniden okulunda ve arkadaşlarının arasında bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Çelik, “Geçen yıl da burada bir araya geldiğimizde arkadaşlarımıza mezunlar buluşmasının geleneksel hale getirilmesini önermiştim. Arkadaşlarımın bu teklifimi dikkate almasından da büyük mutluluk duydum. Hiç değilse yılda bir de olsa hasret giderme ve eski günleri yad etme imkanı buluyoruz. Merkez Endüstri Meslek Lisesi’nde 1977-78 döneminde elektronik bölümünden mezun oldum. O zaman adı sanat okuluydu. Bugünkü gibi imkanlar 40 yıl önce yoktu. Okula yürüyerek gelir, okuldan sonra da yürüyerek babamın dükkanına giderdim. İmkanlar yoktu; fakat azmimiz vardı. Şehrimiz ve ülkemiz için kaygımız vardı. Bu nedenle vakıflarda, derneklerde ve siyasette görev aldım. Topluma ve şehrime yararlı olma düşüncesini, ülkem için kaygıyı, insanımız için dertlenmeyi hep bu sıralarda öğrendim. Meslek lisesi yıllarımız yaşımız itibarıyla hayatı bakışımızın netleştiği, karakterimizin belirgenleştiği yıllardı. Ve büyük bir şükranla söylüyorum ki, o günlerde bizi hayata hazırlayan öğretmenlerimiz bizi her zaman doğru yola kanalize etti” dedi.

O günlerde çok şeyler öğrendiğini ve çok şeyler kazandığını vurgulayan Başkan Çelik, “Analitik düşünebilme yeteneğini burada elde ettim. Daha sonraki eğitim hayatımın, hatta iş hayatımın temel taşı burası oldu. Bugünlerde doğru işler yapabiliyorsak, o günlerde aldığımız temelin sağlam olmasındandır. Bu anlamda bizlere emek veren tüm öğretmenlerime şükranlarımız sunuyor, ellerinden öpüyorum” diye konuştu.  

BİRLİK BERABERLİK VURGUSU

Konuşmasında birlik beraberlik vurgusu da yapan Başkan Mustafa Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şu an burada inanıyorum ki, farklı siyasi düşünceden, farklı ideolojiden insanlar var. Eğer farklılıklarımızı ön plana çıkarırsak burada ne tartışmalar yaşanır kim bilir. Ama görüyorsunuz ki, hepimizin yüzünde bir gülümseme, bir mutluluk var. Çünkü hepimiz bir ortak değerimiz için, bizi 40 yıl önce barındıran, eğiten okulumuz için, o günlerde başlayan dostluğumuz için bir aradayız. Hani asgari müşterekler denir ya. Bizim asgari değil, aslında azami müştereklerimiz var. Belki 3-5 tane farklılığımız var; ama onlarca ortak paydamız bulunuyor. Bu yüzden bu tür etkinliklerin birlik beraberliğimize büyük katkı sağladığını düşünüyorum. Bir ve beraber olduğumuz takdirde de her güçlüğün üstesinden geleceğimize yürekten inanıyorum.”
Bizim dönemimizde sanat okullarının bir ağırlığı vardır. Tüm meslek liselerini 28 Şubat sürecinde katlettiler. Ama hamdolsun tekrar eski günlerine dönüyor. Biz bu ülkeyi kalkındıracaksak ara elemanları yetiştirmemiz lazım.
Konuşmasında, İl Milli Eğitim Müdürü Osman Elmalı’nın Havacılık Lisesi ile ilgili sözlerine de değinen Başkan Mustafa Çelik, bir müjde verdi. Havacılık Lisesini yaptırma sözü veren Başkan Çelik, “Havacılık Lisesi Talas Belediye Başkanımızın projesiydi ve yerini hazırlamış. Hayırsever bulamazsak Büyükşehir Belediyesi olarak yapmaya söz veriyoruz. Teknik birimler ve yer hizmetleri konusunda Türkiye’de tek olacak. Milli Eğitim Bakanımıza bu konuyu ifade ettiğimde çok sevindi. Bir an önce bitirirsek lisenin kadrosunu vereceğini söyledi. En kısa sürede Kayserimize Havacılık Lisesini kazandıracağız” dedi.
Başkan Mustafa Çelik, konuşmasının ardından okula katkıları nedeniyle İş Adamı Mustafa Dener’e plaket verdi.


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum