Reklam
Reklam

BAYRAM;"Yağlık Ayçiçeği Fiyatında Oluşan Artış Üreticimizi Memnun Ediyor"

Karaman’da ayçiçeği hasadı bazı bölgelerde başladı.

BAYRAM;"Yağlık Ayçiçeği Fiyatında Oluşan Artış Üreticimizi Memnun Ediyor"
26 Ağustos 2020 - 11:54

KARAMAN Ziraat Odası Başkanı Mehmey Bayram Yaptığı yazılı açıklamada; "Eylül başı itibariyle tam anlamıyla başlamış olur. Ekim tarihine göre hasat,bir ay,bir buçuk ay süreceğini tahmin ediyoruz.Başta fiyatların açıklanmamış olması çiftçimizin mağduriyetini ve endişesini artırmıştı. Üreticimiz, belirsizlikten ötürü hesabını bir türlü yapamıyordu. Böylesi belirsizliklerin olduğu bir ortamda Başta çiftçi dostu Konya Şekerin yaptığı fiyat açıklaması ardından Ereğli Pancar Ekicileri Kooperatifi olmak üzere tüm yağ sanayicileri alım için arka arkaya artarak fiyat açıkladıkları ve alım yaptıkları için Ziraat Odası olarak teşekkür ediyoruz. Yağlık ayçiçeği üreticilerimizin istediği fiyatlara yakın fiyat açıklanması üreticimizi memnun etti.

Yağlık Ayçiçeği Karaman’da 2019 yılında ÇKS'ye kayıtlı 44.246 dekarda ekim yapılırken, 2020 yılında yaklaşık %10 civarında düşüş ile 39.300 dekar alanda yağlık ayçiçeği ekimi yapılmıştır.

Bu yıl gezdiğimiz bölgelerde çok az ayçiçeği ekimi yapılmış tarla ile karşılaştık. Çiftçilerle yaptığımız görüşmelerde de ayçiçeği ekiminin geçen yıla göre az olduğunu belirtiyorlar. Anlaşılan bu yıl bölgemizde ayçiçeği üretimi geçen yıla göre daha az olacak görünüyor. Geçen yıl devletin açıklamış olduğu müdahale fiyatının altında oluşan istikrarsız alım fiyatları para kazanamayan üreticimizin Ayçiçeği ekiminden uzaklaşmasına sebep olduğu kanaatindeyiz. Tüm üreticilerimize bereketli bir hasat sezonu diliyoruz."denildi.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum