Tokat'ta badem ağaçları çiçek açtı

Tokat’ta havaların ısınmasıyla birlikte badem ağaçları çiçek açtı.Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği Tokat’ta badem ağaçları çiçek açtı. Mart ayının sonunda elma ve erik ağaçlarının da çiçek açması...

Tokat'ta badem ağaçları çiçek açtı
13 Mart 2017 - 09:50

Tokat’ta havaların ısınmasıyla birlikte badem ağaçları çiçek açtı.

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği Tokat’ta badem ağaçları çiçek açtı. Mart ayının sonunda elma ve erik ağaçlarının da çiçek açması beklenirken, meyvecilik yapanlar zirai don endişesi yaşıyor. Kentte zamanını serada çiçeklerle uğraşarak değerlendiren 65 yaşındaki İlhami Candemir Tokat şartlarına göre meyve ağaçlarının çiçek açmasının biraz erken olduğunu ifade ederek,"Birden bire havaların ısınması ile birlikte badem ağaçları çiçek açtı. Özellikle acı badem ağaçları öncelikle çiçek açar tatlı badem biraz daha geç açar. Peşinden de erik ağaçları çiçek açar" dedi.

Candemir, ısı değişikliklerinin çiçek açan ağaçları olumsuz etkileyebileceğini ifade ederek,"Geçen yıl zirai dondan etkilenen ağaçlar oldu. Artık nasip diyoruz. Tokat eksi 3-4 dereceyi görürse meyveye zarar verir" diye konuştu.

Öte yandan havaların ısınması ile birlikte seralarda ise çiçek ve fidan satışlarında canlanma başladı. Seracılar ilk baharla birlikte işlerinin hareketlenmesinden memnun olduklarını kaydetti.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum