Reklam
Reklam
Esat Şen

Esat Şen


DOĞALGAZ VE EKONOMİ!

22 Ağustos 2020 - 20:13 - Güncelleme: 22 Ağustos 2020 - 20:45

Piyasalar cuma müjdesini olumlu algılamadı.!
Tabi geçen perşembe Merkez ve hazine toplantısında faizlerinin sabit kalması da önemli bir etken, sonuçta gevşeyip geri gelen döviz, anlık bir refleksle % 2 civarında tekrar yükseldi.
Bunlar sadece bir sebep mi?
Resmin bütününe Bakan ekonomik çevreler farklı bakıyor. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Radings, Türkiye’nin BB-- seviyesindeki kredi notunu teyit etti, görünümünü durağandan negatife çevirdi.
Tabi buna gerekçe olan sebepler dayanakları.
Döviz rezervlerindeki ciddi azalma, döviz kuruna sürekli müdahaleler, kredilerdeki ve cari açıkta hızlı artış ile negatif reel faizler konusundaki uyarılar yer alırken.
Tabi bu kuruluşlar ve küresel finans çevreleri,
Ekonomi üzerinde siyasi baskılar, Merkez Bankasının sınırlı bağımsızlığı, ekonomik gelişmelere siyasetin gölgesinde yanıt vermekte gecikmesi, pandemi durumundan dolayı siyasetin belki millete karşı sorumlu yaklaşımından emisyonun sıkılaştırılmasında yetersiz kalması bakış açılarına bir dayanak olarak kullanırken, bu piyasa istikrarsızlığını ve dış dengesizlikleri beraberinde getiriyor.
Bu, bizi dış piyasalarda kaynak finans bulma da zorlarken, bulsak da yüksek bedelle swap piyasalarına mahkum ediyor.
 
Gerçeğimiz (TCMB) , geçen hafta brüt döviz rezervimiz 2005 yılından bu yana 45 milyar dolar seviyesini gördü,  brüt olarak görebiliyoruz, netini veriler de net yazmıyor, bazı ekonomik çevreler -33 milyar dolar seviyesinde olarak beyan ediyorlar.
Tabi içerdeki bir sıkıntımız da eleştirel bir yaklaşım ya da cuma müjdesine temkinli yaklaşımlar direkt ön yargıyla hain, nankör, fetocu gibi sığ bir yaklaşımı beraberinde getiriyor.
Oysaki kimse kimsenin içine bakmadı!
Kimsenin elinde başkasının yüreğindeki vatan, millet sevgisini ölçecek bir aleti yok.
Bu günahtır ,bühtandır..
Bu bayrağın altında namusu korunan, ezanı okunan, seyahat mülkiyet, eğitim, sağlık, güvenlik vb hizmetleri alan, terörist unsurlar ve yandaşları hariç her ülke evladı fert başına düşen milli geliri yüksek, insanları saygın, mutlu, huzurlu ve yarınlarından umutlu olmasını ister, diler.
Hatta hangi siyasi parti ve lider bu hizmeti veriyorsa alkış tutup, dua edip sahip çıkmak lazım diyorum.
Lakin bu ülkede ta 40 sene evvelinden bildiğimiz; Batman'da şu kadar sondaj kuyusunda petrol ,Trakya'da ve özellikle Tekirdağ'da şu kadar petrol rezervi.
Vay efendim manşetler ve propagandalar şu kadar trilyon dolarlık bor madeni...
2003 Hilmi Güler,
2007 Hilmi Güler,
2012 Taner Yıldız
Hükümetimizin enerji bakanları Karadeniz'de doğalgaz ve petrol bulduğumuzu ihtiyacımızın şu kadarını karşılayacağını beyan ettiler.
Bunlar kayıtlarda var.
Bu gerçekleri göz önüne alıp temkinli yaklaşan insanımızı da hoş görmek lazımdır.
Temennimiz devletimizin güçlü, milletimizin mutlu olmasına SAMİMİ bir şekilde kim hizmet ederse teşekkür ederiz.
DEVLET olarak sırtımızda kamburumuz çok, Libya, Suriye, Irak, ve Karadeniz'de aktif olarak varız, bunun dışında Afrika, Afganistan, Balkanlarda birçok yerde varız, içerde misafir mülteci ve sığınmacılar var. Bunların sağlık eğitim ve güvenlik harcamalarına da ek bir yükümüz var.
Millet olarak lüks ithal tüketimden kaçıp kamuda ve özelde etkin tasarruf, üretime destek ve teşvikle artı katma değerli ürünler üretmek ve yıllardır yanlış tarım tohum politikalarını bırakıp kendi coğrafyamıza uygun tarım ürünleri üretmek önceliğimiz olmalı.
Milyonlarca ton buğday ve tahıl ürünleri ithal eden değil, dünyaya satan olmalıyız..
Saygılarımla.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum