Reklam
Reklam
Esat Şen

Esat Şen


NELER OLUYOR 

16 Kasım 2020 - 12:00

Önce Merkez Bankası Başkanı görevden alındı. Yerine eski Maliye Bakanı Sn Naci Ağbal Merkez Bankası yeni başkanı olarak atandı. 
Sn Naci Ağbal ile halef selef olan Berat Albayrak aynı günün akşamı ilerleyen saatlerde temayüllere aykırı bir şekilde instagram hesabından istifası sosyal medyaya düştü.! 
Lakin ne arter, ne havuz medyada nede sair haber kanallarında bu konuda ne haber, ne yalanlama, nede doğrulama geldi.
Saray ve iktidar partisinden bu konuda bir açıklama yapılmadı.
Taki 27 saat sonra Cumhurbaşkalığı basın danışmanı Fahrettin Altun’un Sn Bakan Berat Albayrak’ın istifasının Sn. Cumhurbaşkanı tarafından kabul edildiğinin bildirmesine kadar.
Peki ne oldu,da gündemimize bomba gibi düşen bu gelişmeler yaşandı.!

Sorun Merkez bankası Başkanında mıydı.
Yoksa uygulanan para politikalarında mı.
Yada Sn Cumhurbaşkanımızın ısrarla savunduğu Faiz sebep, enflasyon sonuçtur söz ve görüşünün ekonomide hakim olması mı.!
Düşük faiz'in sonucu ( yatırım aracına dönen ) kontrol edilemez yüksek kur mu bu çatlağa sebep oldu. 
Taki 6 Kasım günü Dolar 8.55 Euro 10.20’yi görmesi hem kamu hemde özel sektörün sırtındaki kamburu kat kat artırmış adeta bu yüksek tansiyon ve aşırı ısınma bir yerleri çatlatacak hale gelmişti.
Tabi yukarıdaki gerekçeleri veya birini sorunların sebebi görmek yanlış olurdu.
Kalkınmayı beton köprü, bina, havalimanı vb yada yüksek bedelle karşılıksız borçlanma ile hakketmeden harcamamıydı, direk ve dolaylı vergilerle toplanan kaynakların yola, asfalta gömmek. Yerli üretimi bitiren yüksek maliyetli girdilerle, ve ithalata dayalı bir ekonomik büyüme modelinin benimsenip yıllardır uygulanması mıydı.! 
Öyle ki ekmeklik buğdayı dahi ithal ederek 2019 yılı ekmeklik buğday ithalatımız 8.milyon 374 bin ton. 3 milyon 263 bin tonunu işleyip un yapmış ihraç etmiş. 5 milyon 111 bin tonunu fırınlarda ekmeğe çevirip dolarla ekmek yemişiz.
Bu yıllara şamil yanlış politikaların sonucu ekonomik metabolizmamızı bozulmasının sebebimiydi.! 

Bu güne kadar Merkez Bankası geleneğinde kurum içinde birikim ve tecrübe kazanmış bürokratlar başkanlığa atanırdı.
Şöyle ki;
Süreyya Serdengeçti 21 yıl.
Durmuş Yılmaz 26 yıl.
Ethem Başcı 8 yıl.
Murat Çetinkaya 4 yıl.
Murat Uysal 3 yıl sonra
Kurum içinde çalışıp Merkez Bankası başkanlığına gelmişti.
Temennimiz Maliye bakanlığı yapmış siyasi otorite, donanım ve tecrübesi Merkez Bankası başkanlığında başarılı olmasıdır.

Gene Merkez Bankası Başkanları görev süreleri ve kur hareketleri;
S. Serdengeçti 2001 mart 2006 Mart  kur: 1.00 / 1.34.
D. Yılmaz 2006 Nisan 2011 Nisan 1.34 / 1.79 
E. Başcı 2011 Nisan 2016 Nisan 1.79 / 2.83
M. Çetinkaya 2016 Nisan 2019 Temuz 2.83 / 5.60 
M. Uysal 2019 Temuz ve 7 Kasım 2020 arası 
5.60 / 8.55 tir.

Tabi burada daha bağımsız ( özerk) olması gereken Merkez Bankası mı Enflasyon ve reel faizin çok üstünde kur artışının sorumlusu yoksa siyasi otorite Bakanlar mı onun değerlendirmesini herkes kendi algı ve oturduğu siyasi zemine göre değerlendirmekte.

Netice: Hazine ve Maliye bakanı olarak atanan 2007 yılından bu güne hem parlamenter hem Plan Bütçe Komisyonu Başkanlığı, Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı görevlerinde başarı ile hizmet etmiş.
Gayretli, dürüst, mütevazı çalışması ve 
Devlet adamlığı ciddiyeti ve sorumluluğu taşıyan hemşehrimiz sn Lütfi Elvan Bey ile Merkez Bankası başkanlığına gelen Naci Ağbal’ı piyasalar müspet okumuş ve olumlu reaksiyon vermiştir.
Önümüzdeki günlerde döviz ve altın biraz daha gevşeyeceği ekonomik çevrelerce beklenmektedir.
Temennimiz Faiz, döviz kuru, enflasyon, borsa birbirini bozan değil dengeleyen işsizliği azaltan, ihracatımızı artıran, milli gelirimizi yükselten bir ekonomik başarıyı yakalamaları milletimizi sevindirecektir.
Saygılarımla

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum